Większość pracujących ludzi liczy na to, że kiedyś uda im się przejść na emeryturę, bo są i tacy, którzy swoja pracę tak bardzo kochają że nie w głowie im odchodzenie ze stanowiska. Ale załóżmy taką sytuację, że mężczyzna ma 40 lat pracy kiedy emerytura? Są tu dwie odpowiedzi, otóż na emeryturę można przejść w przypadku mężczyzn albo po 40 latach pracy, albo w wieku 65 lat. Takie są najnowsze postulaty. Gdy ktoś pracował od 18 roku życia, to na emeryturę może przejść już w wieku 58 lat. ale sprawa dotyczy osób słabo wykształconych, takich, które z pewnością nie skończyły studiów. Chyba, że ktoś pracował i jednocześnie studiował, to jest szczęśliwym posiadaczem dyplomu, a jednocześnie posiada odpowiedni staż pracy i może całkiem młodo zostać emerytem.

40 lat pracy kiedy emerytura nie powinno być zaskoczeniem dla osób pracujących od wczesnej młodości

40 lat pracy kiedy emeryturaCi natomiast, którzy np. ukończyli technikum pięcioletnie, a potem pięcioletnie studia, znacznie później rozpoczynają pracę zawodową. Jeżeli chodzi o emeryturę, to jeszcze istotna jest jej wielkość, a ta zależy między innymi od długości okresu składkowego. Z tego prosty wniosek, że albo wybieramy wcześniejszą emeryturę i sobie wypoczywamy, zadowalając się niższą kwotą emerytury, albo decydujemy się na emeryturę zwykłą, po to by cieszyć się większymi pieniędzmi. Istnieje jeszcze inny rodzaj emerytury, a mianowicie emerytura pomostowa, tutaj stosowane są inne kryteria, a przede wszystkim dotyczy osób, które pracowały w trudnych warunkach, na przykład w ciężkim górnictwie i hutnictwie.

Taki pracownik może przejść na emeryturę w wieku 60 lat, gdy jest mężczyzną, jeżeli chodzi o kobiety, to one mogą otrzymywać emeryturę pomostową już po ukończeniu 55 lat. Dużo dyskutuje się o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli, bo nie ukrywajmy, praca nauczyciela do łatwych nie należy, wymaga dużego zaangażowania, a często wiąże się z dużym stresem. Emerytury tzw. stażowe, czyli po przepracowaniu konkretnej ilości lat pracy są dla jednych dobrym rozwiązaniem, a dla innych stanowią pewien problem. Chodzi raczej o pracoholików, którzy moment przejścia na emeryturę odkładają w nieskończoność. Są to również pasjonaci danej dziedziny, którym trudno pogodzić się z odejściem z pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here