Chyba każdy początkujący pracownik podpisując umowę o pracę z nowym pracodawcą zaczyna zastanawiać się jak przeliczyć swoją pensję. Co wtedy robimy? Proste pytanie niejednokrotnie wzbudza popłoch. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy wiedzą, która kwota to brutto, a która netto. Kolejną ważną kwestią jest to co się dzieje z różnicą między brutto, a netto, która nierzadko jest spora.

Brutto ile to netto umowa o pracę?

Brutto ile to netto umowa o pracęSzukając odpowiedzi na te pytania odpalamy komputer, włączamy przeglądarkę i wpisujemy frazę: brutto ile to netto umowa o pracę. Wyskakuje nam mnóstwo stron, kalkulatorów idealnie obliczających nam zarobki. Wielu ludzi irytuje się, kiedy musi obliczać wysokość swojej pensji po odjęciu wszystkich składek. Część z naszej pensji trafia do ZUS-u w postaci ubezpieczeń emerytalnych czy też chorobowych, część to zaliczka na podatek. Jeśli chcemy precyzyjnie obliczyć ile będziemy zarabiać „na rękę” to najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora, których jest bardzo wiele, dzięki algorytmowi dowiemy się dokładnie ile pieniędzy odprowadzamy na poczet podatku, jaka kwota trafia do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczenia chorobowego, dowiemy się też jakie są nasze zarobki roczne. Jeśli jesteśmy na rozmowie kwalifikacyjnej i staramy się o pracę, a pracodawca rzuca nam propozycję, oczywiście w kwocie brutto, z racji tego, że nie mamy dostępu do Internetu musimy sami szybko obliczyć kwotę, jaka będzie trafiać na nasze konto co miesiąc.

Warto zapytać pracodawcy

Najlepiej odjąć wtedy 1/3 od wartości brutto i orientacyjnie będziemy wiedzieli ile to jest netto. Możemy też po prostu zapytać potencjalnego pracodawcę o to ile to będzie dokładnie na rękę. W rzeczywistości wyliczanie wynagrodzenia netto nie jest takie proste, zależy ono na przykład od tego, czy mieszkamy w miejscu zatrudnienia, czy też musimy dojeżdżać do pracy i ponosimy z tego tytułu koszty. Kalkulatory wynagrodzeń są bardzo precyzyjnymi narzędziami, są aktualizowane co rok z racji zmieniających się stawek na poszczególne składowe odprowadzane z naszego wynagrodzenia.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here