Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, co za tym idzie, również jako środek płatności staje się coraz bardziej dostępną opcją, bo decyduje się na nią sporo przedsiębiorców. Co można kupić za kryptowaluty? Gdzie zapłacimy bitcoinem?
Czym jest bitcoin?
Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która została opracowana przez twórcę, lub grupę twórców, pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość nie jest jednak do tej pory znana. Bitcoin funkcjonuje od 2009 roku. Jest to wirtualny “pieniądz”, który jest sprzedawany i używany jedynie w formie elektronicznej i przez większość krajów nie jest uznawany za oficjalny środek płatności. Czasy jednak się zmieniają, a więc kraje dostosowując się do postępów technicznych i kulturowych, zaczynają powoli akceptować kryptowaluty jako formę płacenia za przedmioty czy usługi. Coraz powszechniejsze są także internetowe kantory kryptowalutowe, takie jak www.kantorbitcoin.pl, które umożliwiają łatwe obracanie m.in. Bitcoinem, Ethereum czy Monero.
Czy można płacić bitcoinem w Polsce?
Chociaż w wielu krajach płatności bitcoinem są na porządku dziennym, to w Polsce wciąż jeszcze jest nam do tego daleko. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju nie da się kupować za bitcoiny, bowiem istnieją firmy, które akceptują płatności za pomocą kryptowalut. Jest to możliwe także dlatego, że niektóre portfele i platformy oferują możliwość wyrobienia specjalnej karty płatniczej. Być może niedługo dojdziemy do takiego etapu, gdzie jak np. w Japonii bitcoin będzie środkiem traktowanym tak samo jak nasza narodowa waluta.
Co można kupić za bitcoiny?
Istnieje kilka miejsc, w których akceptowana jest płatność za pomocą bitcoina. Za tą kryptowalutę możemy kupić m.in. ubrania, jedzenie czy bilety lotnicze. Bitcoin jest już stosunkowo powszechny dla:
- sieci komórkowych (Play, Orange, T·Mobile),
- serwisów umożliwiających zamawianie jedzenia online (Pyszne.pl),
a także niektórych agencji SEO, kancelarii prawnych, szkół językowych i sportowych i innych przedsiębiorstw. Do grona firm akceptujących płatności kryptowalutami należy sporo działalności prywatnych, co może być dla niektórych zaskoczeniem.
Gdzie możliwe są płatności bitcoinem w Polsce?
W internecie możemy znaleźć mapę, która pokazuje nam regiony, w których możliwy jest zakup produktów lub usług za wirtualne waluty. Jeśli się jej przyjrzymy, dostrzeżemy zapewne, że większość tego typu miejsc skupia się w stolicach województw, a więc w: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie. Skłonni do akceptacji wirtualnych walut są więc z reguły przedsiębiorcy z większych miast.
Płatności w bitcoinie za granicą
Nie jest chyba zdziwieniem dla nikogo fakt, że za granicami naszego państwa, płatności w bitcoinie, czy innych kryptowalutach są częściej akceptowane. Pierwszym krajem, który uznał bitcoina za oficjalny środek płatności, był Salwador. Działania mające na celu upowszechnienie płatności w bitcoinach propagują m.in. Białoruś, Estonia, Gibraltar, Japonia, Niemcy, Singapur, Szwajcaria.