Automatyzacja w pracy maszyn i urządzeń technologicznych jest w dzisiejszych czasach standardem. Przejęcie przez odpowiednio zaimplementowane sterowniki funkcji kontrolnych i sterujących pozwala na zoptymalizowanie powtarzalnych czynności nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle, ale także urządzeniach domowych. Jednym z popularnych rodzajów tego typu urządzeń są sterowniki PLC.

Czym są sterowniki PLC

Programowalne sterowniki logiczne (z ang. programmable logic controller) są urządzeniami opartymi na mikroprocesorze. Cechuje je duża uniwersalność oraz to, że pamięć programu ma cykliczny obieg. Dzięki sterownikom PLC oraz wprowadzonym do jego pamięci algorytmom możliwa jest obsługa układów wejść i wyjść, oraz urządzeń automatyki przemysłowej o średnim i małym stopniu zaawansowania.

Zapisany na sterowniku algorytm można z łatwością zmienić i dostosować do aktualnych potrzeb. Zaprogramowany w odpowiednim języku programowania sterownik wyposażony jest w układy wejść, których zadaniem jest zbieranie danych o stanie określonego obiektu i jego obsłudze. Z drugiej strony natomiast mamy sekwencję układów wyjściowych, które łączą się z urządzeniami wykonawczymi.

Działanie sterowników PLC

Praca sterownika odbywa się w cyklicznym obiegu. Zaprogramowany sterownik wykonuje procesy, które wcześniej zostały zdefiniowane w programie. Pierwszym etapem działania jest zainicjowanie sterownika oraz zbieranie informacji o obiekcie. Dzieje się to przy pomocy modułów wejść.

Dane te poddawane są analizie i weryfikacji, co do stanu zadanych w programie żądań. Jest to wykonywane w kolejności zapisanej wcześniej w programie. Gdy polecenia zostaną wykonane, zapisywany jest sygnał wyjściowy sterownika. W ostatnim etapie cyklu system operacyjny układów wyjściowych steruje elementami wykonawczymi.

Co ważne, sterowniki PLC wykonują również funkcję autodiagnostyki, a w przypadku natrafienia na błędy przerywają jego działanie.

Zastosowanie sterowników PLC

System sterowników PLC ma zastosowanie w automatyce przemysłowej np. w układach sterowania czy na liniach produkcyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że w łatwy sposób można dostosować ich działanie do określonych rozwiązań, a zmiana algorytmu możliwa jest w każdym momencie.

Sterowniki tego typu używane są między innymi w diagnostyce, czy do sterowania obiektami. Oprócz tego sterowniki PLC znajdują zastosowanie w automatyce użytku codziennego. Dzięki modułom wyjściowym sterować można urządzeniami wyjściowymi np. w postaci elektrozaworów czy regulatorów temperatury.

Zalety stosowania sterowników PLC

Dużą zaletą sterowników PLC jest możliwość wielokrotnej zmiany algorytmu. Co więcej, operacja ta nie będzie wymagała zmiany okablowania, a dodatkowo na bieżąco realizowana jest symulacja działania, co znacznie ułatwia proces programowania. Dzięki temu czas potrzebny na modyfikację działania konkretnej instalacji ulega znacznemu skróceniu.

Kolejną zaletą jest brak konieczności używania przekaźników czasowych i styczników, gdyż ich funkcje wykonywane są wewnątrz sterownika PLC. Oprócz tego program, który obsługuje działanie sterownika, może być wielokrotnie używany i kopiowany. Jest to więc rozwiązanie wysoce ekonomiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here