Z domenami każdy z nas spotyka się na co dzień, podczas surfowania w sieci. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że rejestracja adresów stron internetowych i ich przedłużenie związane są z ponoszeniem przez ich właścicieli określonych kosztów. Jakie one są? Gdzie znaleźć tanie odnowienie domeny?

Czym są rejestracja i odnowienie domeny?

Rejestracja domeny to proces, który pozwala na korzystanie z niej przez pewien określony czas. Nie jest on równoznaczny z jej kupnem i posiadaniem na własność. Pierwszym krokiem jest wybranie firmy, z którą, zostanie podpisana umowa. Warto pamiętać, że w przypadku tych z rozszerzeniem .pl przedsiębiorstwo dostarczające musi być akredytowanym partnerem NASK. Następnie konieczne jest podanie nazwy domeny, wybór pośród dostępnych rozszerzeń oraz decyzja o zakupie i założenie konta. Firmy pozwalające na rejestrację domen mogą w różny sposób rywalizować o klienta, w tym także prowadząc zróżnicowaną politykę cenową. Warto zaznaczyć, że rejestracja domeny jest jednorazową czynnością. Konieczne jest jednak cykliczne jej odnowienie, czyli to operacja polegająca na wydłużeniu czasu ważności domeny o kolejny okres abonamentowy, zazwyczaj jest to rok.

Ile kosztują rejestracja i odnowienie domeny?

Rejestracja i odnowienie domeny to bardzo często spory koszt, dlatego warto wiedzieć, które z firm posiadają korzystne oferty. Tanie domeny (rejestracja i odnawianie) są na seohost.pl, gdzie za stronę polską (.pl) zapłacić należy odpowiednio 9,89 zł i 40,20 zł/rok. Cena domeny z rozszerzeniem .com.pl to koszt 7,86 zł za rejestrację i 32,00 za przedłużenie na rok.

Ponadto atrakcyjnie cenowo w kwestii tych domen (.pl; .com.pl) wypadają m.in.:

  • Hotline – 9,99 zł i 43,99 zł/rok; 7,90 zł i 34,00 zł/rok;
  • ViPower – 12,00 zł i 47,15 zł/rok; 40,00 zł i 42,00 zł/rok;
  • OVH – 9,89 zł i 44,99 zł/rok; 7,49 zł i 34,99 zł/rok;
  • Sohost – 11,34 zł i 46,96 zł/rok; 9,04 zł i 35,51 zł/rok;
  • Śląsk Data Center – 8,94 zł i 44,71 zł/rok; 8,80 zł i 38,50 zł/rok;
  • Forpsi – 9,90 zł i 45,00 zł/rok; 7,40 zł i 45,00 zł/rok;
  • JDM – 10,57 zł i 47,97 zł; 8,13 zł i 39,84 zł/rok.

Sprawdź aktualny ranking najtańszych odnowień domen na KupnoDomen.pl

Od czego zależy cena domeny?

Oprócz wyżej wymienionych cen za rejestrację i odnowienie domeny, na rynku znaleźć można także firmy, które mają wyższe stawki. Od czego zależy koszt, który należy ponieść w związku z tym? Przede wszystkim jest to długość nazwy domeny. Panuje zasada, że im krótsza, tym jej cena będzie wyższa. Wynika to z faktu, że taka nazwa jest łatwiejsza do zapamiętania. Pod uwagę brane są także jej komercyjne zastosowanie i rozszerzenie domeny (najpopularniejsze to: .pl, .com.pl, .net.pl, waw.pl, .com, .eu, jednak w ofercie znaleźć można także droższe: .com, .net, .org, .biz, .info, .pro, .tv, a także: .tech, .expert, .ninja, .pizza, .online). Wpływ na cenę domeny ma także możliwość stosowania polskich znaków, słowa kluczowe w nazwie, sąsiedztwo oraz domain hacks (nazwa domeny oraz dobrana do niej narodowa końcówka stanowią jedną całość, np. buy.it). Ponadto wykupując istniejącą wcześniej domenę, bardzo ważne są jej: wiek, historia, ruch na stronie i linki prowadzące do witryny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here