Nowe technologie wkraczają praktycznie w każdą branżę, nic więc dziwnego, że znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle i produkcji. Dotychczas istniały różne sposoby na dokonywanie pomiarów mniej i bardziej skomplikowanych elementów, jednak żaden z nich nie był tak dokładny, jak maszyny pomiarowe współrzędnościowe. Czym dokładnie są te maszyny i gdzie znajdują zastosowanie? Informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Maszyna pomiarowa współrzędnościwa – co to jest?

Maszyna pomiarowa współrzędnościowa, w skrócie WMP, to rodzaj maszyny pomiarowej, która umożliwia pomiary przestrzenne skomplikowanych elementów. Urządzenia nowej generacji są wyposażone w specjalne głowice pomiarowe (nazywane także głowicami skaningowymi), dzięki którym dokonuje się kontroli wymiarów, odchyłek kształtu oraz obiektów o skomplikowanym geometrycznie położeniu. Istotną cechą głowic skaningowych jest to, że pozwalają one na pomiar dużej liczby punktów w czasie dostosowanym do szybkości produkcji. Jest to możliwe dzięki temu, że w nowoczesnych maszynach nie zachodzi potrzeba zmiany przyrządu pomiarowego.  Ponadto pomiary te charakteryzują się dużą dokładnością i obiektywnością.

Jak łatwo się domyślić, że wykorzystywanie nowoczesnych maszyn pomiarowych współrzędnych pozwala na dużą oszczędność czasu potrzebnego do kontroli mierzonego obiektu. Maszyna pomiarowa współrzędnościowa łatwa w obsłudze to urządzenie, które może zrewolucjonizować pracę całego zakładu przemysłowego. Warto w nią zainwestować, m.in. gdy zachodzi potrzeba dokonania pomiaru obiektów, których nie da się zmierzyć tradycyjnymi sposobami, przy użyciu np. suwmiarki, długościomierzy czy, mikroskopów.

Jak skonstruowana jest i gdzie znajduje zastosowanie WMP?

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe wyposażone są w:

  • konstrukcję stałą, stół pomiarowy wraz z układem napędowym,
  • układ pomiarowy składający się z zestawu liniałów pomiarowych z czytnikami elektro-optycznymi dla osi XYZ, alternatywnie osi W stołu obrotowego,
  • ruchomy portal mogący przemieszczać się w określonym zakresie po osiach X i Y,
  • komputer z oprogramowaniem maszyny, opracowującym informacje o wymiarach,
  • szafę sterującą,
  • głowicę pomiarową (sondę skaningową).

Dzięki temu, że urządzenia te współpracują z różnego typu oprogramowaniami, a ich wyposażenie także można dostosowywać do konkretnych potrzeb, współrzędnościowe maszyny pomiarowe mogą pracować w większości branż. Najczęściej wykorzystywane są w: branży samochodowej, lotnictwie, przemyśle medycznym, nanotechnologii, a także branży elektronicznej.

Maszyny współrzędnościowe – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów maszyn pomiarowych współrzędnościowych. Odpowiedni dobór zależy w dużej mierze od tego, jaki zakres pomiary jest dla nas odpowiedni, ale nie tylko. Wśród maszyn tego typu wyróżniamy zatem:

  • mostowe,
  • portalowe,
  • wspornikowe,
  • hybrydowe,
  • kolumnowe,
  • wysięgnikowe.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here