Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę? Wszystko zależy od tego jaki charakter ma umowa o pracę, którą podpisałeś. Zasada jest taka, że im krótszy czas umowy o pracę, tym również krótszy okres jej wypowiedzenia. W tym artykule postaramy się przybliżyć ci to zagadnienie. Dzięki temu będziesz mógł dysponować odpowiednią wiedzą na temat okresu wypowiedzenia.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracęW pierwszej kolejności weźmy pod uwagę najpopularniejszą formę umowy o pracę, czyli umowę o pracę na czas nieokreślony. Jak w tym przypadku wygląda okres wypowiedzenia takiej umowy? Otóż w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia trwa zasadniczo trzy miesiące. Czyli jeśli zdecydujesz się rozwiązać taką umowę, to od dnia złożenia wypowiedzenia u pracodawcy musisz w danym miejscu pracy przepracować jeszcze właśnie trzy miesiące. Wydawać by się mogło, że jest to dość trudna kwestia. Zwłaszcza dla osoby, która chciałaby szybko zmienić miejsce pracy. Załóżmy że znalazłeś nową pracę, którą możesz podjąć powiedzmy nawet od jutra, a z dotychczasowym pracodawcą wiąże się jeszcze trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Taka sytuacja może zrujnować twoje plany. Dlatego też kwestię zmiany pracy należy odpowiednio zaplanować. Czyli w pierwszej kolejności składamy wypowiedzenie, a następnie w okresie 3 miesięcy dopiero szukamy sobie nowego zajęcia. Dlaczego właściwie ustawodawca, który tworzył przepisy kodeksu pracy zdecydował się na taki zapis?

Wypowiedzenie umowy

Przede wszystkim przepis ten ma za zadanie ochronę interesów pracodawcy. Albowiem kwestia nagłego porzucenia pracy przez pracownika stawia pracodawcę w dość trudnej sytuacji. Trudno jest bowiem z dnia na dzień znaleźć solidne zastępstwo i w przypadku porzucenia pracy często pracodawca w zasadzie pozostaje z wakatem czasami nawet na bardzo ważnym stanowisku. Wiąże się często to również z dużymi stratami finansowymi ze strony pracodawcy. Dlatego wprowadzenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia ma głównie zadanie chronić interesy pracodawcy. Niemniej jednak warto podkreślić, że ta zasada działa również w drugą stronę. W przypadku kiedy wypowiada umowę pracodawca, to również będziemy chronieni właśnie 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, dzięki któremu przez trzy miesiące będziemy mogli pracować na dotychczasowym stanowisku pracy. Po prostu nie zostaniemy zwolnieni z dnia na dzień i pozostawieni bez środków utrzymania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here