Dojazd do pracy można rozliczyć w PIT. Takie coś mogą zrobić jedynie osoby, które dojeżdżają i mieszkają w innej miejscowości niż znajduje się dana firma. Taka sytuacja daje zastosowanie podwyższonych kosztów przychodu, ale muszą wcześniej poinformować o tym swojemu pracodawcy. W takim przypadku składa się specjalne oświadczenie. Pracodawca w takim przypadku co miesiąc odliczy te koszty od danej wypłaty pracownika i powinien przekazać je fiskusowi w zryczałtowanej formie wraz z zaliczkami na podatek dochodowy. Takie kwoty są bardzo małe. Standardowa stawka dla jednej umowy o pracę wynosi 111, 25 złotych. W przypadku podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wzrasta do 139, 06 złotych oczywiście za rok podatkowy maksymalnie 1 668, 72 złotych.

Kwota, która została wpłacona przez płatnika znajduje się w informacji podatkowej PIT-11. Pracodawca przekazuje ją podatnikowi najpóźniej do końca lutego, następującego po roku podatkowym. Daną sumę trzeba napisać w odpowiedniej rubryce w oświadczeniu.

Jak odliczyć dojazd do pracy

Podwyższenie kosztów uzyskanych przez nas przychodów ważna jest po spełnieniu jeszcze innych warunków:

  • Jak odliczyć dojazd do pracyadres pracownika poza miejscowością z siedzibą firmy,
  • podatnik musi być zatrudniony na podstawie o umowę o pracę.
  • wydatków nie rozliczy pracownik wydatków, jeśli pracodawca wypłaca tak zwany dodatek za rozłąkę albo zwraca pieniądze za dojazd w innej formie,
  • podwyższone koszty można stosować tylko i wyłącznie wtedy, jeśli dojeżdżamy środkami komunikacji publicznej,
  • wskazany jest tylko i wyłącznie o transport autobusowy, promowy, komunikacja miejska lub kolejowy.
  • podatnik nie odlicza biletów jednorazowych.
  • mogą być bilety imienne okresowe.

Nie trzeba ich dodawać do deklaracji. Dodaje się je w razie kontroli fiskusa. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się dopiero po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym składa się to oświadczenie. Należy zatem trzymać odpowiednie dowody dojazdów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here