Praca maturalna to dla wielu absolwentów liceów i innych szkół średnich, nadzwyczaj trudne zadanie. Choć wydawać by się mogło, że po trzech czy nawet czterech (w przypadku techników) latach intensywnej nauki, pisanie zwykłej rozprawki powinno pójść, jak z płatka. Źródłem tego problemu jest przede wszystkim to, że w szkołach średnich wymaga się głównie tworzenia treści pod tzw. klucz. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z własna inwencja, kreatywności, czy pomysłowością.

Przejście od pisania pod gotowe wzorce, do stworzenia własnego, autorskiego tekstu, to żmudny proces. Tutaj należy wykazać się zdecydowanie większą samodzielnością i twórczą refleksją. Zdecydowanie najlepiej jest wybrać temat, który faktycznie w jakimś zakresie interesuje ucznia. Aby mógł on w toku pisania opierać się na literaturze, której czytanie nie będzie dla niego katorgą. Pamiętajmy, że zarówno wybór tematu, jak i bibliografii zależy tylko i wyłącznie od ucznia, więc warto już na tym etapie, dobrze tę kwestię przemyśleć.

Jak zacząć pracę maturalną?

Jak zacząć pracę maturalną?Jeśli nie wiesz, jak zacząć pracę maturalną, poszukaj cytatu adekwatnego do tematu rozprawki i uczyń go myślą przewodnią swojej pracy. Taka klamra, która wiąże ze sobą wszystkie elementy to dobry sposób na dobrze skonstruowaną pracę. Wstęp przede wszystkim powinien zawierać tezę pracy maturalnej, którą będziemy analizować i udowadniać w toku całej rozprawki. Oprócz tego dobry wstęp musi odpowiednio wprowadzać odbiorcę w tematykę całości. Powinien być dość krótki i skondensowany, ale treściwy i trafny.

Te kilka pierwszych zdań, ma ogromne znaczenia dla odbioru całej pracy maturalnej. Dobrze skonstruowane, błyskotliwe i sensowne wprowadzenie może sprawić, że słuchać z zainteresowaniem będzie śledził całą naszą wypowiedź. A dobry początek będzie zdecydowanie działał na naszą korzyść, ponieważ nastawienie odbiorcy będzie już na wstępie bardziej przychylne.

We wstępie należy pokrótce opowiedzieć też o przyczynach wyboru tego, a nie innego tematu, oraz uzasadnić dobór literatury i bibliografii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here