Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia marzy o tym, by przestać pracować na rachunek firmy i rozpocząć własną przygodę z działalnością gospodarczą. Niektórzy faktycznie decydują się ten krok i otwierają własną firmę, inni jednak wciąż obawiają się o to, czy ich pomysł na biznes znajdzie uznanie na rynku. Wiele osób jest na samym początku przerażonych potencjalną ilością formalności, których należy dopilnować w celu założenia swojej działalności. Nie taki jednak diabeł straszny a poniżej przedstawione zostaną wskazówki, w jaki sposób założyć swoją własną firmę.

Założenie Jednoosobowej działalności gospodarczej – czy to skomplikowane

Obecnie założenie działalności gospodarczej jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na założenie własnej firmy, nie musimy tak naprawdę nawet wychodzić z domu. By nasza działalność została uruchomiona w świetle prawa, niezbędne jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Taki wniosek możemy bez problemu złożyć online, na stosownej stronie internetowej lub nawet za pośrednictwem bankowości internetowej swojego banku. Jeżeli nie dysponujemy podpisem elektronicznym, swoją tożsamość możemy potwierdzić w stosownym urzędzie miasta. Po uzyskaniu wpisu do CEIDG nasza firma jest już otwarta. Zgodnie z prawem w celu otwarcia działalności jednoosobowej nie musimy otwierać rachunku firmowego, jeśli jednak planujemy działanie w branży wymagającej tego, możemy udać się do placówki banku w celu założenia swojego konta bankowego.

Jakie są zalety związane z założeniem własnej działalności? 

Największą zaletą, a zarazem powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy jest samodzielność. Prowadząc własną firmę, to my decydujemy o tym, jak dużo pracujemy, jakie zlecenia przyjmujemy a także ile zarabiamy. Taka zmiana może być czymś rewolucyjnym w naszym życiu, gdzie faktycznie potwierdza się maksyma o kowalu własnego losu. Oczywiście na samym początku prowadzenia działalności uzyskanie klientów może być problematyczne, jednak z czasem warto zacząć się promować i reklamować swoją działalność dzięki bazie firm polskich, gdzie z łatwością znajdziemy nowych partnerów biznesowych. Zakładając działalność gospodarczą, często zastanawiamy się, jaka forma prawna działalności będzie dla nas najlepsza. Jeżeli planujemy prowadzić naszą działalność samodzielnie, najlepszym wyborem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Ten typ firmy nie wymaga od zakładającego wkładu własnego, założenie nie wymaga wielu formalności, a zyski w całości są do dyspozycji przedsiębiorcy.

Wady związane z prowadzeniem własnej firmy

Dla wielu osób prowadzenie firmy może wydawać się trudne ze względu na odpowiednie zarządzanie swoim czasem i wprowadzeniem optymalnego balansu pomiędzy życiem a pracą. Prawda jest taka, że własna firma to ogromna odpowiedzialność, dlatego zakładając ją, należy mieć uzbroić się w odpowiednią samodyscyplinę, która pozwoli nam na świadczenie swojej aktywności zawodowej w sposób satysfakcjonujący zarówno nas jak i klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here