Oferta finansowa banków jest bardzo bogata, dzięki czemu my jako klienci możemy wybierać pomiędzy najróżniejszymi produktami, które z założenia mają nam dawać dodatkowy zastrzyk gotówki. Najpopularniejszą formą takiego finansowania jest kredyt gotówkowy, jednak podobne możliwości daje także kredyt odnawialny oraz debet na koncie. Czym się od siebie różnią i kiedy warto po nie sięgnąć?

Kredyt gotówkowy – charakterystyka

Kredyt gotówkowy jest niewątpliwie standardową ofertą finansowania, po którą najczęściej się sięga. Żeby go dostać, zazwyczaj trzeba spełniać określone warunki stawiane przez bank, w tym także mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz historię kredytową. Może być on udzielany zarówno na mniejsze, jak i większe kwoty, z okresem spłaty do kilkunastu lat. Kiedy warto po niego sięgnąć? Kredyt gotówkowy wybierz, kiedy gotówki potrzebujesz na już (www.ktory.pl), przy niewielkich kwotach czas weryfikacji zazwyczaj nie jest zbyt długi. Istnieje zresztą opcja z kredytem na oświadczenie, które wbrew pozorom jest dość często spotykaną ofertą w bankach. Spłata zobowiązania następuje we wcześniej określonych ratach i w wyznaczonym czasie.

Jak działa kredyt odnawialny?

Inną nazwą kredytu odnawialnego, jest linia kredytowa, która tak jak w przypadku standardowego kredytu gotówkowego wymaga podpisania odpowiedniej umowy z bankiem. Dużym plusem jest to, że formalności konieczne do spełnienia są stosunkowo niewielkie. Jedynym wymogiem jest posiadanie konta w banku, w którym wnioskuje się o takie finansowanie. Kredyt zostaje przypięty do naszego rachunku rozliczeniowego, a jego wysokość ustalana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Co więcej, uruchamia się on dopiero wówczas, gdy w całości wykorzystamy własne środki, dopiero wtedy sięgamy po limit przyznany przez bank.

Każda nowa wpłata na rachunek, idzie na spłatę powstałego zobowiązania. Umowa limitu kredytowego najczęściej zawierana jest na okres 12 miesięcy z możliwością jej późniejszego przedłużenia. Jeżeli chcemy mieć stały dostęp do gotówki, bez konieczności ubiegania się o kredyt w razie potrzeby – może być to dla nas dobre rozwiązanie.

Debet na koncie – czym jest i jak działa?

Debet na koncie często jest mylony z kredytem odnawialnym i choć oba produkty działają na podobnej zasadzie, są między nimi dość istotne różnice. Przede wszystkim limit debetowy na koncie rozliczeniowym jest zazwyczaj na niższe kwoty i wynosi nie więcej niż kilka tysięcy zł, każdy bank ustala jednak własne zasady. Tak jak kredyt odnawialny uruchamia się on w momencie, gdy klient wypłaci z konta więcej, niż posiada na nim środków. Spłata zobowiązania jest taka sama – odbywa się za każdym razem, gdy na konto wpłyną pieniądze (np. z wypłaty). Różnicą jest także sposób wnioskowania – formalności do spełnienia jest jeszcze mniej, niż przy kredycie odnawialnym (wystarczy przedstawić wyciąg z konta, by potwierdzić stałość dochodów), cała procedura trwa krócej i może odbyć się za pomocą bankowości elektronicznej.

Jaki kredyt wybrać?

Jak widać, form kredytowania jest wiele i każde z nich ma swoje wady i zalety. Najpopularniejszy jest standardowy kredyt gotówkowy, jednak ma on też najwięcej formalności i wymagań, jednocześnie jest on też najbezpieczniejszy – dostajemy jednorazowo pieniądze do wykorzystania w dowolny sposób.

Kredyt odnawialny i debet na koncie różnią się nieco między sobą, ale sposób działania mają w zasadzie podobny – otrzymujemy określony limit na koncie rozliczeniowym (przy kredycie będzie on większy niż przy debecie) i do pieniędzy mamy dostęp w każdym momencie, przy czym nie musimy go wykorzystywać za każdym razem, a tylko przy określonych potrzebach. Dzięki temu oszczędza się czas, ponieważ nie trzeba biegać po bankach z wnioskami kredytowymi – umowę podpisuje się raz i korzysta z dostępnych środków przez określony czas, do tego spłaca się tylko tyle, ile się wydało.

Ryzyko? Łatwy dostęp do gotówki może kusić do zbytniej rozrzutności, a tym samym narazić nas na kłopoty finansowe, gdy kwota zadłużenia znacząco przekroczy nasze comiesięczne wpływy na konto. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem formy finansowania, zastanówmy się, na czym nam tak naprawdę zależy, ile pieniędzy potrzebujemy, a także jak szybko chcemy mieć dostęp do gotówki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here