Glukometr to niezbędne urządzenie dla każdego cukrzyka. Używa się go, aby regularnie badać stężenie glukozy we krwi w domowym zaciszu. Każdy dobry diabetolog Warszawa zachęca swoich pacjentów do posiadania tego gadżetu, ponieważ pozwala na kontrolowanie przebiegu choroby. Jak działa tego rodzaju urządzenie oraz na jaki model warto postawić?

Glukometr – jak działa?

Glukometr to niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenie, za pomocą którego w kilka sekund można poznać stężenie cukru we krwi. Składa się na niego kilka elementów, przede wszystkim aparat do mierzenia cukru, ale też nakłuwacz oraz paski testowe. Te ostatnie elementy należy regularnie dokupować w trakcie użytkowania, ponieważ są jednorazowe. Glukometr znajduje zastosowanie głównie u osób chorujących na cukrzyce. Dzięki regularnemu pomiarowi cukru we krwi, pacjent może monitować swoją chorobę oraz w razie nieprawidłowego wyniku szybko zareagować. Urządzenie to jest też przydatne w ciąży, ponieważ często u kobiet występuje wtedy cukrzyca ciążowa. Niekiedy korzysta się z niego profilaktycznie, dotyczy to jednak głównie osób, które znajdują się w grupie ryzyka cukrzycy lub już występuje u nich stan przed cukrzycowy.

Na rynku medycznym dostępne są dwa rodzaje glukometrów. Fotochemiczny, który rejestruje zmianę barwy pola testowego z próbką krwi oraz elektromechaniczny, badający natężenie mikroprądu płynącego przez pole z kroplą krwi. Nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem jest glukometr z czujką, która znajduje się na skórze lub pod nią. Jest on na tyle nowoczesny i profesjonalny, że monitoruje stężenie krwi przez całą dobę, a wyniki zapisywane są automatycznie. Są one jednak o wiele droższe od klasycznych urządzeń, do których niezbędna jest kropla krwi.

Jaki glukometr kupić?

Glukometr można kupić w sklepach medycznych lub aptekach. Dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, które różnią się parametrami oraz ceną. Na jaki model warto postawić? Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na dokładność pomiaru – glukometr powinien spełniać aktualne obowiązujące normy, które zagwarantują wiarygodne wyniki. Duże znaczenie ma także wyświetlacz – powinien być czytelny oraz duży, szczególnie jeśli korzystać będzie z niego starsza osoba. Urządzenia te wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które usprawniają i ułatwiają korzystanie z nich – mogą zapamiętywać datę i czas pomiaru, co jest przydatne później podczas konsultacji z lekarzem, a nawet przesyłać dane bezpośrednio do smartfona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here