Choć rynek pracy w Polsce jest ostatnio tworzony pod dyktando pracowników, emigracja zarobkowa z naszego kraju nie ustaje. Bardzo popularnym celem wyjazdów do pracy od wielu dekad pozostaje nasz zachodni sąsiad. Swego czasu Wielka Brytania i Irlandia zdetronizowały Niemcy na mapie kierunków emigracji Polaków, to jednak za Odrą wciąż chętnie podejmujemy pracę. Bliskość ojczystego kraju, znacznie lepsze zarobki niż w Polsce, korzystne pakiety socjalne – to sprawia, że oferty pracy w Niemczech są dla Polaków bardzo atrakcyjne.

Oferty pracy w Niemczech

Gospodarka naszego zachodniego sąsiada od kilku już dobrych lat cierpi na brak rąk do pracy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niżu demograficznego i procesu starzenia się społeczeństwa. Dodatkowym czynnikiem jest to, że młodzi Niemcy niezbyt chętnie podejmują prace niskopłatne z ich punktu widzenia. Natomiast wysoko rozwinięta gospodarka Niemiec nieustannie potrzebuje pracownika.

Jakie branże najbardziej potrzebują rąk do pracy? Dla Polaków, którzy chcieliby podjąć pracę za granicą czeka przede wszystkim niemieckie budownictwo. Kraj prężnie się rozwija, realizowanych jest wiele inwestycji budowlanych. Na niemieckich budowach szybko pracę znajdą elektrycy i stolarze. Oczywiście jest również duży popyt na pracowników niewykwalifikowanych.

W Niemczech chłonny jest również rynek pracowników branży medycznej. Potrzebni są lekarze i pielęgniarki, fizykoterapeuci czy tez opiekunowie osób starszych. Oferty pracy w Niemczech są również mocno reprezentowane przez branżę motoryzacyjną. Za pracą i lepszymi zarobkami mogą śmiało wyjeżdżać mechanicy i lakiernicy. Chłonny jest również przemysł – tu nie brakuje ofert dla spawaczy.

Praca w rolnictwie

Dla osób, które nie chcą wyjeżdżać na dłuższy okres, ciekawą opcją będą prace sezonowe w niemieckim rolnictwie czy też ogrodnictwie. To głównie fizyczna, niewymagająca kwalifikacji, praca przy zbiorach sezonowych. Często nie trzeba nawet znać języka niemieckiego by móc zostać zatrudnionym. To dobra opcja dla osób, które chcą dorobić.

Zarobki i życie w Niemczech

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że choć zarobki w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce, to również znacznie wyższe są również koszty życia. Stąd też najlepszą opcją dla zarabiających w Niemczech Polaków, jest wydawanie pieniędzy w ojczyźnie. Z racji bliskiego sąsiedztwa taki model – zarabianie w Niemczech, życie i wydawanie pieniędzy w Polsce – jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Średnie niemieckie wynagrodzenie jest znacznie wyższe niż jego polski odpowiednik. Wysokość zarobków zależy od branży, doświadczenia i znajomości języka niemieckiego, a także landu w jakim podejmuje się pracę. Zarobki w landach wschodnich są niższe. Najlepiej zarobimy na terenie byłego RFN. Na największe gaże mogą liczyć wykwalifikowani specjaliści – informatycy, lekarze. Na drugim biegunie zarobków będą niewykwalifikowani pracownicy fizyczni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here