Rynek pracy ostatnimi czasy jest przyjazny pracownikowi. Bezrobocie spadło do rekordowo niskich poziomów, firmy stale podnoszą zatrudnienie. Jednocześnie coraz trudniej jest znaleźć chętnych do pracy za niskie stawki. Bezrobotny, który poszukuje pracy jest obecnie znacznie bardziej wybredny niż jeszcze parę lat temu. Rotacja pracowników jest duża, bowiem widząc dobrą koniunkturę ludzie chcą wykorzystać tę sytuacje do zmiany miejsca pracy, stanowiska, zawodu na lepiej płatne posady.

Kto poszukuje pracy?

Rotacja wśród pracowników jest obecnie ogromna. Oprócz świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych i studentów w trakcie nauki, pracy poszukuje również cała masa ludzi, którzy aktualnie mają zatrudnienie. Wyczuwają jednak oni idealną sytuacja na rynku pracy, która sprzyja podejmowaniu śmiałych decyzji odnośnie polepszenia warunków zatrudnienia. Dlatego też osoby te rezygnują z dotychczasowych posad i odchodzą do firm, które oferują lepsze warunki finansowe czy też ciekawe pakiety socjalne. Jeszcze parę lat temu, w dobie kryzysu gospodarczego, była to sytuacja nie do pomyślenia. Obecnie takie zachowania wśród osób zatrudnionych są normą. Do grupy ludzi poszukujących pracy, trzeba zaliczyć również osoby trwale bezrobotne, które z jakichś powodów od dłuższego czasy pozostają na marginesie rynku pracy mimo braku przeciwwskazań do podjęcia pracy zarobkowej.

Jak znaleźć pracę?

W przypadku osób bezrobotnych pierwszym wyborem sposobu poszukiwania pracy będzie rejestracja w Urzędzie Pracy. Status osoby zarejestrowanej pozwala na korzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego na czas poszukiwania pracy. Do daje znaczny komfort w tym dość niepewnym okresie. Poza tym tradycyjnym sposobem, w którym poszukuje pracy znaczna część osób bezrobotnych mamy do dyspozycji również ogłoszenia w mediach. Coraz więcej osób poszukuje pracy w internecie, na dedykowanych portalach ogłoszeniowych. Oferty znajdziemy również w lokalnych gazetach.

Pracy można jednak szukać również będąc jeszcze w trakcie studiów. Gro osób łączy naukę ze zbieraniem pierwszych zawodowych szlifów. Do daje im lepszą pozycję wyjściową po ukończeniu nauki. Praktyki lub zatrudnienie w niepełnym wymiarze dają możliwość nawiązania pierwszych zawodowych kontaktów, które w przyszłości mogą pomóc rozwojowi kariery.

Praca na własny rachunek

Część osób jedna rezygnuje z pracy na etacie i decyduje się na rozwijanie własnego biznesu. Przepisy prawa w Polce są dość sztywne w kwestii prowadzania działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy już na samym początku obciążani są wysokimi, stałymi opłatami, które mogą zdusić niejeden początkujący biznes. Mimo tych przeciwności wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje duże możliwości rozwoju jeśli tylko potrafimy się wykazać samozaparciem i wysokim poziomem determinacji. W pierwszej kolejności najważniejszy jest jednak dobry, przemyślany pomysł na biznes.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here