Zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego może niejednokrotnie napotykać na spore trudności. Niestety, realia rynku pracy są bezlitosne, o czym przekonało się już wielu młodych ludzi. Nie należy jednak poddawać się zbyt szybko – może okazać się, że los szykuje dla nas życiową szansę. Osoby, które nie lubią cierpliwie czekać, często decydują się na odbycie stażu lub robót interwencyjnych. Są to instytucje pomocy dla bezrobotnych, którzy chcą w błyskawicznym tempie zyskać nowe doświadczenia. Staż z urzędu pracy ile płacą? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Staż z urzędu pracy ile płacą?

staż z urzędu pracy ile płacąWiele osób zastanawia się, staż z urzędu pracy ile płacą. Odpowiedź na to pytanie zależna jest od czasu, w którym ono pada. Aby prawidłowo wyliczyć wysokość stypendium, niezbędne jest zwrócenie uwagi na aktualną wielkość zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium należne stażyście jest o 20% większe od tej kwoty. Oznacza to, że na chwilę obecną osoby decydujące się na staż otrzymują uposażenie w wysokości około 1000 złotych. Jest to kwota stosunkowo niewielka, jednakże pozwala na pokrycie podstawowych potrzeb socjalnych przy założeniu, że dysponujemy własnym domem lub mieszkaniem.

Bardzo istotne z punktu widzenia stażysty jest to, że nie może on dorabiać w okresie odbywania stażu. Wynika to z faktu, że nadal pozostaje on osobą bezrobotną, a co za tym idzie – nie może skutecznie osiągać innych dochodów. W sytuacji, gdy je wykaże, będzie zobowiązany do opuszczenia szeregów osób bezrobotnych. W wypadku przeciwnym, gdy nie dokona we właściwym terminie zgłoszenia, naraża się on na odpowiedzialność cywilnoprawną. Trzeba przyznać, że ta regulacja jest bardzo zawiła, dlatego stażystom zaleca się, aby nie kusili losu. W okresie odbywania stażu najlepiej jest powstrzymać się od wszelkich dodatkowych zajęć o charakterze zarobkowym. Pozwoli to na zyskanie spokoju ducha. W tych szczególnych sytuacjach, gdy dana osoba potrzebuje więcej środków na utrzymanie siebie i rodziny, powinna skorzystać z możliwości wykonywania pracy w ramach robót interwencyjnych. Są one zdecydowanie lepiej płatne i trwają znacznie dłużej.

Staż pracy – czy to się opłaca?

Jak widać staż pracy może oznaczać dla nas bardzo niewielkie zarobki. Czy zatem warto iść w taką formę zatrudnienia? Czy staż może przynieść nam jakieś korzyści? Przede wszystkim na samym początku powinniśmy zastanowić się czy w ogóle możemy pozwolić sobie na okres – przynajmniej miesiąca – kiedy będziemy zarabiali znacznie poniżej oczekiwań. Jeśli masz na utrzymaniu rodzinę i dom to raczej o stażu możesz pomarzyć. Chyba, że twój partner/partnerka jest w stanie przyjąć na siebie główny ciężar utrzymania domu. Jednak zdecydowanie staż jest dobrą opcją dla studentów, którzy są jeszcze na utrzymaniu rodziców.

Wówczas kiedy nie muszą się martwić o prozę dnia codziennego, wydatki na utrzymanie itp., to mogą pozwolić sobie na odbycie stażu w firmie, w której w przyszłości chcieliby pracować. To z pewnością niepowtarzalna szansa na poznanie swojego zawodu w praktyce, na dodatek w firmie, w której możemy później rozpocząć swoją karier zawodową. Jeśli rozpatrzymy tę kwestię pod tym kątem, to opcja wydaje się być wielce kusząca. Przede wszystkim nie będzie to praca przypadkowa, a związana z twoim wykształceniem, lub z kierunkiem studiów, na które aktualnie jeszcze uczęszczasz. Warto też dodać, że dla pracodawcy forma zatrudnienia pracownik na stażu jest bardzo korzystna. Głównie z tego względu, że dla pracodawcy jest to spora oszczędność.

Inne formy zatrudnienia

staż z urzędu pracy ile płacąJednak osoba wchodząca na rynek pracy niekoniecznie skazana jest tylko i wyłącznie na staż. Kandydat może bowiem również zostać przyjęty do pracy od razu na etat, czyli na umowę o pracę, bądź też na umowę zlecenie. W tym wypadku przede wszystkim możemy liczyć na konkretniejsze zarobki. Jednak czy będą to zarobki w miarę wysokie, czy też głodowe to już zależy od pracodawcy, a także od branży w jakiej przyjdzie nam pracować. Nie mniej jednak praca na umowę powoduje, że mamy odprowadzane wszystkie składki do ZUS. Jest więc to również liczone nam do emerytury. Dlatego też zatrudnienie na umowę o pracę jest tak bardzo pożądane wśród osób poszukujących pracy. Jednak warto zauważyć, że pracodawcy niezbyt chętnie na taką formę umowy od razu zatrudniają. Ma to między innymi związek ze sporym okresem wypowiedzenia. Jeśli pracownik się nie sprawdzi i pracodawca będzie się chciał go pozbyć, to będzie musiał minąć spory okres wypowiedzenia, liczony w trzech miesiącach. W przypadku umowy na czas określony, a tym bardziej w przypadku umowy na zlecenia taki okres jest zdecydowanie krótszy i pracodawca ma znacznie szersze pole manewru w kwestii kompletowania personelu w swojej firmie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here