Rozpoczynając pracę zarobkową, musimy zdecydować się, jaki sposób usankcjonować to wobec państwa. Omówimy pokrótce za i przeciw wybranych sposobów zatrudnienia.

Umowa o pracę czy działalność gospodarcza?

Umowa o pracę czy działalność gospodarczaUmowa o pracę niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów takich jak pewność zarobków zgodnych z umową czy to, że wszelkie sprawy związane z zatrudnieniem bierze na siebie pracodawca. Zgodnie z prawem pracy mamy prawo do płatnego urlopu oraz innych świadczeń wynikających z układu zbiorowego danego zakładu pracy. Nie ponosimy również konsekwencji finansowych złych decyzji kierownictwa zakładu. Niestety zagwarantowana w umowie wysokość zarobków to także pewne ograniczenie, bo niezależnie od naszego zaangażowania nasza pensja nie urośnie zbytnio. Możemy liczyć najwyżej na premię uznaniową od pracodawcy.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje możliwość nieograniczonych zarobków oraz nie narzuca na nas pracy w konkretnych godzinach

Naszą sprawą jest nasze zaangażowanie w naszą działalność i to ile godzin spędzamy w pracy. Oczywiście od naszego zaangażowania zależą nasze dochody i z reguły są wprost proporcjonalne do poświęconego na nią czasu. Samozatrudnienie to również pewne problemy. Należy zająć się podatkami oraz składkami na ZUS i ubezpieczenie. Można zająć się tymi sprawami osobiście lub wynająć biuro rachunkowe by fachowcy robili to za nas. Biuro rachunkowe przy niewielkiej działalności nie powinno nas kosztować zbyt dużo więc warto z takiej opcji skorzystać.

Nie rozpatrywaliśmy tutaj spółek, gdyż to już jest opcja dla większych firm zatrudniających pracowników

Więc biorąc wszystko pod rozwagę możemy stwierdzić, że umowa o pracę to opcja dla osób, które preferują pracę od do i niechcących się zbytnio martwić o formalności.

Samozatrudnienie jest właściwsze dla osób pracujących w nienormowanych godzinach pracy oraz osób, które zajmują się realizacją projektów, bo za realizację konkretnego zamówienia można zarobić więcej niż bycie pracownikiem firmy gdzie „śmietankę” spija właściciel. Samozatrudnienie może być problemem w przypadku gdy zlecenia realizujemy bardzo rzadko wtedy nasz dochód może wystarczać jedynie na opłaty do ZUS-u i podatki. Dlatego sposób zatrudnienia musimy dogłębnie przeanalizować czy wystarczy nam samozaparcia i determinacji, by zostać swoim szefem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here