W ostatnich latach popularność energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł wzrasta. Jest to spowodowane wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Co ciekawe na ekologii można zarabiać. Wielu przedsiębiorców decyduje się na budowę farm fotowoltaicznych. Jak wygląda proces budowy tego typu instalacji i na co warto zwracać uwagę? Tego dowiesz się w tym artykule.

Budowa farmy fotowoltaicznej to czasochłonny proces

Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej to skomplikowany proces. Zdarza się, że od pomysłu do realizacji minie kilka lat. Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga odpowiedniej wiedzy, zarówno tej dotyczącej samej fotowoltaiki, jak i wiedzy związanej z zakupem odpowiedniego terenu, uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz pracami konstrukcyjnymi.

Kupno terenu odpowiedniego do budowy farmy fotowoltaicznej

Pierwszym krokiem procesu budowy farmy fotowoltaicznej jest zakup odpowiedniej działki. Przede wszystkim musi być ona dobrze nasłoneczniona. Jej powierzchnia nie może być zacieniona przez drzewa lub domy znajdujące się wokół niej.

Warto pomyśleć również o tym, żeby w jej pobliżu (maksymalnie 500 metrów) znajdowała się sieć średniego napięcia. Ułatwi to znacząco zawarcie umowy przyłączeniowej, która jest kluczowa dla realizacji całej inwestycji.

Niestety nie każde grunty mogą być przeznaczone pod budowę farmy fotowoltaicznej. Zgodnie z prawem farmę fotowoltaiczną można zbudować na terenie klasy IV lub niższej oraz na nieużytkach rolnych.

Uzyskanie pozwolenia na budowę i załatwienie innych formalności

Jeżeli posiadamy już teren pod budowę, to następnym krokiem jest przygotowanie projektu farmy fotowoltaicznej. Oprócz tego trzeba uzgodnić moc instalacji, rozmieszczenie paneli i specyfikację techniczną urządzeń.

Cała wyżej wymieniona dokumentacja jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę (decyzję podejmuje starosta powiatowy lub prezydent miasta na prawach powiatu), uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, warunków przyłączenia do instalacji oraz decyzji środowiskowej.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji oraz pozwoleń może ruszyć budowa. Proces ten jest skomplikowany, ponieważ przed montażem instalacji fotowoltaicznej trzeba wyrównać teren działki oraz go zabezpieczyć.

Później montuje się panele słoneczne. Następnie trzeba zbudować stacje transformatorowe oraz przekopuje się trasy kablowe. Wszystkie elementy związane z budową farmy fotowoltaicznej muszą być zgodne ze wspomnianym wcześniej projektem. Finalnym etapem jest dokonanie pomiarów instalacji fotowoltaicznej oraz sporządza się projekt odbioru farmy.

Oddanie instalacji fotowoltaicznej do użytku

Kiedy zakończą się prace budowlane, to trzeba dokonać zgłoszenia jej do przyłączenia do sieci OSD (sieci dystrybucyjnej). Następnie podpisuje się z operatorem umowę przyłączenia do sieci energetycznej. To jednak nie koniec formalności. Musimy skontaktować się także z geodetą, który sporządzi dla nas mapę geodezyjną. Z nią musimy iść do Urzędu Regulacji Energetyki, w celu uzyskania ostatecznej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z naszej farmy fotowoltaicznej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here