Co to jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

0
1033

Każda osoba, która chce otrzymać kredyt w banku, musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Jest ona analizowana za każdym razem, gdy złożymy wniosek w celu uzyskania kredytu – gotówkowego, konsolidacyjnego czy hipotecznego. Im lepsza jest nasza zdolność kredytowa, tym większe mamy szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji od banku.

Co jednak można zrobić w momencie, gdy obawiamy się negatywnej odpowiedzi? W takim przypadku można popracować nad swoją zdolnością kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku w banku. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na otrzymanie gotówki. Zobacz, jak można poprawić zdolność kredytową i czym dokładnie ona jest.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zanim powiemy Ci, w jaki sposób możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, skupimy się na tym, czym owa zdolność właściwie jest. Najprościej mówiąc, jest to sytuacja finansowa kredytobiorcy, w momencie, w którym wnioskuje on o kredyt. Określa ona to czy jesteśmy w stanie spłacić dany kredyt wraz z jego odsetkami w wyznaczonym terminie. Podczas oceny zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę szereg różnych czynników. Mowa tu o: wieku, wykształceniu, stanie cywilnym, dochodach, rodzaju zatrudnienia, liczbie osób na utrzymaniu itd.

Analizując wszystkie te czynniki, bank może stwierdzić czy osoba, która wnioskuje o kredyt, będzie go w stanie spłacić i czy można jej zaufać. Udzielnie kredytu zawsze wiąże się dla banku z pewnym ryzykiem dlatego, aby było ono jak najmniejsze dokładnie „bada” on swoich potencjalnych klientów. W większości instytucji finansowych ocena zdolności kredytowej wygląda bardzo podobnie. Warto jednak wiedzieć, że każdy bank ma własne procedury i to, że otrzymałeś decyzję odmowną w jednym banku, nie oznacza, że tak samo będzie w innym.

Najlepsze sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Kredyt bez zdolności kredytowej https://habza.com.pl/kredyt-bez-zdolnosci-kredytowej/ jest praktycznie niemożliwy do otrzymania w banku. Z tego względu warto popracować nad swoją zdolnością, nawet jeśli aktualnie nie planujesz zaciągnięcia żadnego zobowiązania. Dobrze wypracowana zdolność kredytowa może Ci się przydać w przyszłości np. podczas wnioskowania o przyznanie kredytu hipotecznego.

Zwiększ dochody i zadbaj o ich źródło

Jedną z ważniejszych kwestii dla każdego banku są dochody oraz źródło zatrudnienia klienta. Najlepiej byłoby, gdybyś pracował na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla banku jest to znak, że posiadasz stabilne zatrudnienie i prawdopodobieństwo, że będziesz miał problem ze spłatą długu, jest mniejsze. Jeśli jesteś na okresie próbnym lub pracujesz na umowie o pracę na czas określony to najlepiej, gdybyś poczekał do momentu, gdy zostanie ona zmieniona na umowę na czas nieokreślony.

Jeśli chodzi o dochody, to pamiętaj, że bank bierze pod uwagę wpływy z co najmniej trzech ostatnich miesięcy. Jeśli dopiero otrzymałeś podwyżkę, to warto zaczekać jeszcze kilka tygodni, aby złożyć wniosek.

Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego

Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w zaciąganiu kredytów i nie wiesz jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza, to możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy Habza Finanse. Znajdzie on dla Ciebie najlepszy kredyt, pomoże w wypełnianiu formalności oraz przeprowadzi przez cały proces ubiegania się o kredyt. Taka pomoc jest dużym ułatwieniem oraz zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Doradca kredytowy podpowie Ci również, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here