Staż jest doskonałą formą zdobycia potrzebnej wiedzy i umiejętności do podjęcia normalnej pracy w przyszłości. Staż można odbywać na różne sposoby. Są staże z urzędu pracy albo z Funduszy Europejskich, a są też staże organizowane po prostu przez firmy. Jeżeli chcemy udać się na staż, warto szczegółowo dowiedzieć się jakie są warunki tego stażu i kto może go podjąć. Warto też wiedzieć ile razy można odbyć staż z Urzędu Pracy.

Ile razy można odbyć staż z Urzędu Pracy?

ile razy można odbyć staż z urzędu pracyCzasami staż jest przewidziany tylko i wyłącznie dla studentów albo dla określonej grupy wiekowej albo trzeba spełnić jeszcze inne warunki aby na taki staż się dostać. Warto pamiętać, że stażysta zazwyczaj jest opłacony gorzej niż normalny pracownik. Wynagrodzenie stażysty zazwyczaj jest niższe. Trzeba zastanowić się czy warto podjąć się takiego stażu za niższą pensję, ale w zamian za doświadczenie zawodowe. Warto wiedzieć, że takie doświadczenie w przyszłości może mocno zaprezentować. Staż z Urzędu Pracy ma swoje warunki. Ile razy można odbyć staż z urzędu pracy? Trzeba o to zapytać w konkretnym Urzędzie Pracy jednak zazwyczaj można odbyć staż tylko jeden raz w jednej dziedzinie. To znaczy, że raz możemy być na stanowisku stażysty w salonie fryzjerskim jako fryzjer albo na przykład jako pracownik biurowy.

Nie można być stażystą dwa razy na tym samym stanowisku. Jednak jeżeli po latach podejmiemy decyzję o przekwalifikowaniu wtedy być może urząd pracy przyzna nam kolejny staż. Staż trzeba traktować tak samo poważnie jak etatową pracę – trzeba być zaangażowanym w swoje obowiązki i starać się jak najlepiej je wykonywać. Tylko wtedy możemy liczyć na pozytywną opinię która pomoże nam w przyszłości w życiu zawodowym. Nasze przyszłe życie zawodowe może różnie się ułożyć. Dlatego warto wykorzystywać wszystkie szanse jakie stawia przed nami życie. Taką szansą może być właśnie podjęcie stażu z Urzędu Pracy. Na stażu trzeba zjawić się punktualnie każdego dnia i słuchać poleceń szefa o ile oczywiście mają one związek z zakresem obowiązków na danym stanowisku. Stażysta nie powinien jednak dawać się wykorzystywać.

Prawa i obowiązki stażysty

Pracownik powinien zawsze pamiętać zarówno o swoich prawach jak i obowiązkach. Stażysta również ma swoje prawa. Przed podpisaniem każdej umowy powinniśmy dokładnie przeanalizować każdy zapis w niej zawarty. Nie inaczej jest z umową pomiędzy stażystą a Urzędem Pracy. Taka umowa również powinna zostać dokładnie przeanalizowana. Mogą znajdować się w niej różne zapisy. Nie będzie można później zrzucić odpowiedzialności na fakt, że niedokładnie przeczytało się umowę.

Zarobki na stażu

ile razy można odbyć staż z urzędu pracyNie da się ukryć, że zarabianie pieniędzy i odbywanie stażu niewiele mają ze sobą wspólnego. W zasadzie staże są bezpłatne. Za swoją pracę nie dostaniesz żadnego wynagrodzenie ze strony pracodawcy. Bo też na tym polega idea samego stażu. Z zamian za możliwość nauki i poznania zawodu w praktyce świadczysz swoją pracę za darmo. Oczywiście możesz postarać się o jakieś pieniądze z Urzędu Pracy. Oczywiście nie będzie to kwota powalająca na kolana. Będzie to raczej głodowe świadczenie, które pozwoli ci jakoś przetrwać ten okres, kiedy przecież nie będziesz pobierał normalnej pensji. Wielu stażystów staje wówczas przed poważnym problemem – jak dopiąć domowy budżet. Problem jest nie duży jeśli taka osoba jest samotna i jeszcze na utrzymaniu rodziców. Sytuacja komplikuje się kiedy stażysta ma dom i rodzinę na utrzymaniu. Jak wówczas wybrnąć z takiej sytuacji? Niestety jedynym wyjściem może być dorabianie po godzinach. Dokonamy tego, jednak koszty będą duże – ogromne zmęczenie i brak czasu dla rodziny. Ale budżet w ten sposób może być domknięty.

Jak dorobić po godzinach?

Załóżmy, że w ramach stażu musisz pracować przez 8 godzin dziennie. Wówczas zostaje ci jeszcze około 4 godzin, kiedy jesteś w stanie jeszcze popracować. Praca przez więcej niż 12 godzin na dobę to już jednak przesada. To się już może naprawdę źle odbić na naszym zdrowiu. Jak można wiec w te 4 godziny dorobić? Możemy choćby znaleźć sobie jakąś pracę na pół etatu. Najlepiej niech to będzie prosta praca, najlepiej o charakterze fizycznych, która nie będzie dokonywała dalszego zmęczenia umysłowego. Jeśli jednak wolisz już być w domu, to możesz spróbować dorobić w internecie. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Najprościej i najszybciej można zarobić poprzez pisanie artykułów na strony internetowe. Zleceń można poszukać na specjalnych platformach pośredniczących pomiędzy zleceniodawcami a zleceniobiorcami. Zleceniodawców możesz również poszukać na własną rękę. W tym celu możesz stworzyć swoją stronę internetową, która będzie twoją wizytówką.

[Głosów:103    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here