Stany Zjednoczone są coraz częstszym kierunkiem wyjazdu młodych Polaków. Wyjazd do USA niekoniecznie musi wiązać się z podjęciem tam pracy. Coraz częściej Polacy wyjeżdżają tam w celach turystycznych. Jednak sam wyjazd do USA nie jest tak łatwy jak w przypadku podróży po Unii Europejskiej.

Wizy do USA

Wiza to inaczej mówiąc pisemne pozwolenie na wjazd do innego kraju. Amerykańską wizę możemy otrzymać w Konsulacie Stanów Zjednoczonych lub w Ambasadzie. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie wizy nie upoważnia nas jeszcze do wjazdu na teren USA. Jest ona jedynie dokumentem pozwalającym ubiegać się o ten wjazd. Ostateczną decyzję podejmuje Departament Bezpieczeństwa Narodowego.

Wizy do USA dzielimy na wizy imigracyjne i na wizy nieimigracyjne. Dla osób, które posiadają w USA członków najbliższej rodziny przeznaczone są te pierwsze – imigracyjne. Nieimigracyjne wizy są dla osób, które do USA wyjeżdżają tylko na określony okres czasu i nie mają w planach pozostania tam na stałe.

Praca w USA

Aby rozpocząć karierę zawodową w USA niezbędne będzie posiadanie odpowiedniej wizy uprawniającej do wjazdu na teren USA w celach zarobkowych. Są to wizy H-1B, H-2A, H-2B, L-1 i J-1. Najpopularniejsza jest ta pierwsza: H-1B. Przeznaczona jest ona dla pracowników zainteresowanych pracą w stanach w danym zawodzie. Jednakże aby ją otrzymać przyszły pracownik musi wykazać się wiedzą o zawodzie które chce wykonywać. Wiedza ta powinna być potwierdzona odpowiednim dyplomem.

Inną popularną wizą uprawniającą do pracy na terenie USA jest tzw. zielona karta. Jest to wiza imigracyjna dzięki, której możemy się osiedlić i pracować w USA na stałe. Taką wizę musimy odnawiać co 10 lat.

Wyjazd do USA i Turystyka

Aby wyjechać do USA w celach turystycznych za wizę zapłacimy ok 400-500 zł. Czas oczekiwania na taką wizę to maksymalnie miesiąc.

Ceny biletów lotniczych do USA wahają się w przedziale 1500 – 3000 PLN. I to w jedną stronę. Nie jest to więc tania podróż. Należy pamiętać aby bilety kupować z odpowiednim wyprzedzeniem. Inaczej będą jeszcze droższe. Istnieją specjalne internetowe wyszukiwarki najtańszych lotów np. Momondo lub SkyScanner. Lot do USA trwa około 24 godzin.

Warto pamiętać o tym aby ubezpieczyć się przed przyjazdem do USA. Karta Euro26 kosztuje 150 zł rocznie. Obejmuje teren Stanów Zjednoczonych i zapewnia darmowe leczenie w razie choroby.

W USA działają popularne w Polsce karty Visa i MasterCard wydawane we wszystkich polskich bankach. Płatność kartą jest najbezpieczniejsza. Na każdym rogu są bankomaty z dobrym przelicznikiem złotówki do dolara. Również niemal wszystkie sklepy i punkty usługowe umożliwiają płatność kartą. Przy sobie powinniśmy także mieć trochę gotówki w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Gotówka oczywiście powinna być w dolarach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here