Pożyczki gotówkowe cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Dodatkowe pieniądze pozwalają pokryć nieprzewidziane wydatki, wyjechać na wakacje, przeprowadzić remont, czy po prostu załatać dziurę w domowym budżecie. Korzystanie z kredytów i pożyczek nie jest złym rozwiązaniem pod warunkiem, że raty spłaca się w ustalonych terminach. Niestety wiele osób wpada w pętlę zadłużenia i nie wie, jak prowadzić sobie z długami. Czy konsolidacja będzie dobrym rozwiązaniem?

Czym jest konsolidacja?

Najprościej rzecz ujmując konsolidacja to połączenie wszystkich zobowiązań w jeden produktów finansowy. Dzięki temu pożyczkodawca zamiast spłacać wszystkie pożyczki osobno o różnych oprocentowaniach i terminach płatności, może dokonać jednej wpłaty. W ten sposób można lepiej zarządzać domowym budżetem i zapanować nad wydatkami. Najczęściej konsolidacja umożliwia wydłużenie terminu spłaty zobowiązań finansowych i obniżenie wysokości miesięcznych rat. Choć ostatecznie zapłacimy więcej, to taki zabieg umożliwia zachowanie płynności finansowej. Jeżeli po opłaceniu wszystkich rat kredytowych i pożyczkowych nie zostaje nam zbyt wiele pieniędzy na życie, codzienne wydatki czy rachunki, konsolidacja chwilówek jest rozsądnym rozwiązaniem. Kredyt konsolidacyjny jest udzielany przez większość banków oraz firm pozabankowych.

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Oddłużanie warto zacząć od analizy swoich wydatków oraz zobowiązań finansowych. Szukając sposobu na to, jak pozbyć się długów, nie należy zaciągać kolejnej chwilówki czy pożyczki, to może wpędzić nas jedynie w większe tarapaty. Wyjście z pętli chwilówek nie jest łatwe, jednak nie jest niemożliwe. Konsolidacja jest opłacalna wyłącznie wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa pozwala na to, aby regularnie spłacać raty. W innym wypadku można pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Wychodzenie z zadłużenia nie jest rzeczą prostą i wymaga od nas dużej determinacji. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób można zdobyć dodatkowe pieniądze. Może czas najwyższy udać się po podwyżkę do szefa? Być może możemy pozwolić sobie na podjęcie dodatkowego zatrudnienia, innym rozwiązaniem jest również zmiana pracy na lepiej płatną. Ważne jest to, aby podjąć działanie w tym kierunku, aby nasza sytuacja materialna uległa poprawie. Oczywiście konsolidacja chwilówek wcale nie jest jednoznaczna z tym, że będziemy musieli oddać większą sumę, nawet jak uda nam się uzbierać pieniądze w krótszym czasie. Wcześniejsza spłata pożyczek jest możliwa i można skorzystać z takiej możliwości, jeśli mamy pieniądze i chcemy uporać się z długami w krótszym czasie.

Zalety konsolidacji chwilówek

Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego na spłatę chwilówek, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że ostatecznie poniesiemy większe koszty, nie mniej jednak w ten sposób będziemy mogli utrzymać płynność finansową. Kredyt oddłużeniowy to:

– dłuższy okres spłaty zobowiązań,
– niższe raty kredytowe,
– możliwość negocjacji,
– jeden termin spłaty zamiast kilku różnych,
– dopasowanie terminu spłaty rat do własnych potrzeb.

Pamiętajmy, że konsolidacja chwilówek dla zadłużonych to dobre rozwiązanie wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność co do tego, że będziemy w stanie na czas spłacać raty. Inaczej nadal będziemy się stresować i narazimy się na niepotrzebne problemy ze strony banku czy firmy pozabankowej. W przypadku finansów trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacać chwilówek, warto pomyśleć o tym skąd wziąć pieniądze. Być może wsparcie specjalisty z dziedziny finansów pomoże stanąć nam na nogi. Obecnie możliwości jest wiele i na pewno warto korzystać z pomocy, nie zawsze jesteśmy na tyle kompetentni i samowystarczalni, aby móc samodzielnie uporać się z problemem.

Koszty i warunki wpłaty kredytu konsolidacyjnego

Bardzo istotne jest to, aby dobrze rozeznać się w bieżących zobowiązaniach finansowych. Niezbędna jest dokładna analiza wydatków, aby mieć jasne wyobrażenie na temat tego, ile pieniędzy będziemy musieli oddać wraz z odsetkami. Opóźnienia w spłacie kredytu konsolidacyjnego będzie wiązało się z kolejnym obciążeniem odsetkami, a przecież nie taka jest jego rola. Kredyt oddłużeniowy ma pomóc nam wyjść z długów, a nie generować jeszcze większe koszty. To my sami zazwyczaj wybieramy terminy spłaty rat, dlatego tak ważne jest to, żeby mieć pewność, co do tego, że będziemy mieć w danym terminie pieniądze na uregulowanie zobowiązań.

Wyjście z pętli chwilówek jest możliwe i nie warto się poddawać i ignorować sprawę. Wolność finansowa, posiadanie nadwyżki w domowym budżecie to większe poczucie bezpieczeństwa, spokoju. Odpowiednie zarządzanie domowym budżetem pomoże nam odzyskać kontrolę nad finansami. Niekiedy kredyt konsolidacyjny to jedyne rozsądne rozwiązanie i warto z niego skorzystać, jeśli mamy taką możliwość. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie jest trudne, a pozwoli uporać się z długami i podreperuje domowy budżet. Oczywiście warto również uczyć się na błędach i nie brać nigdy więcej chwilówek, jeśli nie mam 100% pewności, że będziemy w stanie ją spłacić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here