Środowiska akademickie z racji wykonywanej przez siebie pracy, polegającej głównie na formułowaniu tekstów naukowych na wybrane przez siebie dziedziny są bardzo wyczuleni na kwestie plagiatu. Kiedy poświęcają oni całe swoje zawodowe życie na badanie danego zjawiska, logicznym jest, że nie chcą oni, aby ktoś przywłaszczać sobie zdobycze ich żmudnych badań i analiz. Pisząc więc pracę licencjacką po zakończeniu pierwszej trzech lat swoich studiów, należy zwracać baczną uwagę na to co się robi, ponieważ można bardzo mocno ucierpieć. Oprócz dyskwalifikacji pracy za plagiat w cięższych wypadkach grozi nawet sprawa sądowa. Są to więc dosyć delikatne kwestie i warto je mieć na uwadze formułując własną pracę. Jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatu?

Jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatu?

jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatuWiele osób zastanawia się więc, szczególnie będąc nastraszonym przez swoich znajomych jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatu. Najprostsza odpowiedź to – być autentycznym i próbować podejmować się takich tematów, jakich jeszcze nie opisywał nikt wcześniej. Jeżeli wnioski będą oryginalne i autorskie, plagiatu również nie będzie, ponieważ zwyczajnie nie będzie takowych podstaw. Problem pojawia się dopiero, kiedy chce się skorzystać z innego źródła i już w takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać w jaki sposób korzysta się z danego dzieła.

Przede wszystkim, korzystając z pracy jakiegoś naukowca, należy wyraźnie w przypisie to zaznaczyć. Podać trzeba imię i nazwisko autora, tytuł pracy bądź książki, miejsca i rok wydania, a czasami także wydawnictwo. To samo odnosi się w przypadku cytowania, również należy wyraźnie w tekście zaznaczyć, że przytoczony tekst nie jest naszego autorstwa. Nie ukryjemy tego typu rzeczy w większości wypadków, ponieważ na uniwersytetach działają specjalne programy antyplagiatowe, które przeszukują sieć i dostępną bazę tekstów naukowych w poszukiwaniu nielegalnych i niezaznaczonych odwołań. Pracę, z której się korzystało przy pisaniu pracy naukowej należy również umieścić w formułowanej na samym końcu bibliografii. Strony internetowe zamieszcza się natomiast w osobnej netografii, gdzie koniecznie należy również podać datę dostępu, czyli datę, w której dana witryna internetowa była osiągalna. W ten sposób obronimy się w wypadku, gdyby link był z jakiegoś powodu nieaktualny – komisja będzie musiała wziąć pod uwagę techniczne skutki zupełnie niezależne od piszącego pracę licencjacką. Dochowując więc formalności, plagiatu nie należy się obawiać.

Plagiat a kwestie etyki naukowej

Jednak unikanie pisania plagiatu nie możemy rozpaprywać tylko i wyłącznie pod kątem sankcji, które nam grożą. Nie chodzi tylko przecież o uniknięcie kary. Plagiatowanie prac innych naukowców jest bowiem samo z siebie działaniem wysoce nieetycznym. Inaczej można takie działanie nazwać po prostu kradzieżą. Po za tym samo pisanie pracy naukowej powinno być dla studenta wyzwaniem. Student powinien czuć chęć zmierzenia się z tym problemem. Powinien podejść do tego bardzo ambicjonalnie. Osoby, które bardziej lub mniej świadomie decydują się na kopiowanie czyichś ustaleń, są po prostu mało ambitne i dla takich osób nie powinno być miejsca na uczelni. Wydawałoby się, że ten problem dotyczy tylko studentów, którzy przecież w ogromnej większość po prostu chcą mieć kwestię napisania pracy licencjackiej i jej obrony za sobą. Jednak co bardzo interesujące – problem ten pojawia się również wśród etatowych naukowców z tytułami naukowymi. Co jakiś czas do mediów przeciekają informacje o skandalach związanych z plagiatami na różnych uczelniach i innych instytucjach naukowych. Czasami zdarza się, że plagiaty maja miejsce przy pracach habilitowanych, co wydaje się już całkowitą abstrakcją. A jednak takie sytuacje się zdarzają. Nie ma więc się co dziwić, że zjawisko to całkiem powszechne jest wśród studentów.

Odpowiednie podejście do pisania pracy licencjackiej

jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatuWarto jednak przede wszystkim zadbać o nasze odpowiednie podeście do kwestii pisania pracy licencjackiej. Jeśli od początku podejdziemy do tematu bardzo ambitnie to raczej nie ma szans abyśmy nawet mniej świadomie popełnili plagiat. Wówczas zadbamy o odpowiednie stosowanie aparatu naukowego, dzięki któremu lepiej będziemy panować nad materiałami, z których korzystamy podczas pisania pracy. Dzięki również będziemy dysponować większą świadomością tego, że korzystamy z czyichś ustaleń, których kopiowanie jest wysoce naganne. Oczywiście nie ma możliwości ominięcia tego problemu poprzez całkowite odrzucenie innych prac naukowych i działanie tylko na źródłach. W zasadzie w dzisiejszej nauce nie ma już białych plam. Na każdy temat raczej już coś wcześniej napisano. I to trzeba uwzględnić w pracy, którą piszemy, albowiem bibliografii musi być wyczerpująca.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here