Rozważasz leasing samochodu? Jeśli jak dotąd twoje doświadczenie z tym popularnym sposobem finansowania pojazdu było dość niewielkie, to z pewnością masz mnóstwo pytań i wątpliwości. To zupełnie naturalne i zrozumiałe. Wystarczy jednak kilka chwil, żeby zdobyć podstawową wiedzę w tej kwestii. Sprawdź, co warto wiedzieć o leasingu pojazdów, zanim zdecydujesz się na podpisanie pierwszej umowy.

Kto może wziąć samochód w leasing?

Na leasing samochodu najczęściej decydują się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest to świetny sposób na korzystanie z np. nowego pojazdu, którego firma nie byłaby w stanie sfinansować z własnych środków. Ponadto taka opcja jest możliwa nawet w przypadku braku zdolności kredytowej. Co ciekawe, na popularności zyskuje również leasing konsumencki, który jest przeznaczony dla klientów nieprowadzących działalności gospodarczej.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasingobiorca zgodnie z zawartą umową może korzystać z pojazdu przez określony czas i na uzgodnionych warunkach. Co miesiąc płaci ratę, której wysokość jest zależna m.in. od wniesionej opłaty wstępnej, okresu finansowania i rocznego limitu kilometrów. Jednocześnie leasingowany samochód jest własnością firmy będącej leasingodawcą. Można zatem uznać, że pojazd w pewnym sensie zostaje wynajęty. Różnica między wynajmem i leasingiem polega jednak na tym, że to leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia ubezpieczeń komunikacyjnych. Koszty np. przeglądu i wymiany opon również ponosi leasingobiorca, ale niekiedy istnieje możliwość wliczenia ich w miesięczną ratę.

Jak długo trwa umowa leasingu?

Minimalna okres leasingu samochodu osobowego wynosi 24 miesiące. W celu zmniejszenia raty w Volkswagen Financial Services można rozłożyć płatność także na okres 36 bądź 48 miesięcy. Niekiedy można spotkać się też z możliwością wzięcia pojazdu w leasing na dłuższy czas np. 5 bądź nawet 7 lat. Należy pamiętać, że w trakcie trwania umowy nie można wymienić auto np. na nowsze. Można natomiast zrezygnować z leasingu przed czasem i zawrzeć kolejną umowę. Należy jednak liczyć się z opłatą za przedterminowe rozwiązanie umowy.

Czy można wykupić samochód z leasingu?

Tak, leasingobiorca może wykupić samochód po zakończeniu umowy. Dotyczy to jednak jedynie sytuacji, w której zdecydował się na leasing z opcją wykupu. Co więcej, przedsiębiorcy mogą wykupić pojazd firmowy w celach prywatnych. Leasing konsumencki również często uwzględnia możliwość przejęcia samochodu na własność przez leasingobiorcę po spłaceniu ostatniej raty.

Czy leasing samochodu można wliczyć w koszty prowadzenia działalności?

Tak, przedsiębiorcy mają taką możliwość. Przed zawarciem umowy leasingu warto jednak skontaktować się ze specjalistą ds. księgowości bądź doradcą podatkowym. Należy bowiem pamiętać, że rodzaj leasingu czy też wartość samochodu mają wpływ na sposób i stopień wliczania comiesięcznych rat w koszty uzyskania przychodu. Znaczenie ma również to, czy firma jest płatnikiem VAT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here