Plagiat jest dość częstym zjawiskiem w przypadku prac naukowych. Z plagiatem nie mamy do czynienia tylko i wyłącznie w przypadku studentów, którzy po prostu chcieliby zaliczyć studia i zapomnieć o tym etapie swojego życia, ale również w przypadku poważnych naukowców, którzy aspirują do wysokich stopni naukowych. Walka z plagiatem jeszcze do niedawna była dosyć trudna, albowiem wykrycie tego fałszerstwa nie było tak proste jak obecnie. W dzisiejszych czasach możemy wykorzystać do tego komputer i specjalne oprogramowanie, które dość dokładnie sprawdzą poziom unikalności danej pracy naukowej. Zastanówmy się jednak ile procent unikalności powinna posiadać dana praca naukowa aby można było ją uznać za wolną od plagiatu.
Plagiat pracy magisterskiej ile procent?
Wbrew pozorom jeśli chodzi o plagiat, to nie musi być tak, że tylko stuprocentowe powielenie czyjejś pracy jest plagiatem. Wystarczy nawet 70- 90% zgodności z tekstem oryginalnym, aby móc uznać, że w jakimś stopniu praca magisterska jest splagiatowana. Często studenci chcąc napisać unikalną pracę dokonują oto takiego zabiegu polegającego parafrazowaniu zdań zaczerpniętych z innych tekstów. Tutaj jest duże ryzyko popełnienia plagiatu, nawet jeśli intencje studenta są takie, żeby tego plagiatu jednak nie popełnić.
Jak napisać oryginalną pracę?
Wydawać by się mogło, parafraza na pierwszy rzut oka jest dobrym zabiegiem. Niemniej jednak to, że pozamieniamy niektóre słowa w szyku zdania, to jeszcze nie jest sukces. Albowiem liczy się również treść poszczególnych zdań i ich kolejność. W tym miejscu wielu studentów wpada w pułapkę. Wówczas ich zdania są niezwykle bardzo podobne do zdań zawartych w oryginalnej pracy. Tutaj możemy już mówić nawet o plagiacie. Dlatego też jedynym sposobem na uniknięcie plagiatowania podczas pisania pracy magisterskiej, jest pisanie od początku do końca tylko i wyłącznie własnymi słowami.