Na rynku można znaleźć wiele urządzeń fiskalnych, które różnią się poszczególnymi parametrami. Warto wiedzieć jednak, że kasę fiskalną należy przede wszystkim wybrać odpowiednio do prowadzonej działalności, tak aby praca na takim urządzeniu była jak najbardziej komfortowa. Dlatego przedstawiamy popularne rodzaje kas fiskalnych, podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na kasę, a kiedy na drukarkę fiskalną.

Drukarka a kasa fiskalna

Podstawowa różnica między tymi urządzeniami fiskalnymi polega na tym, że kasa zaprojektowana została do samodzielnej pracy, z kolei drukarka stanowi część systemu sprzedaży. To drugie urządzenie można nazwać również wielozadaniowym. Kasy fiskalne oraz drukarki fiskalne porównasz w jednym miejscu (MojaFiskalna.pl), gdzie sprawdzisz czym dokładniej się od siebie różnią. Z pewnością jednym z tych czynników będzie cena. W dalszej części artykułu skupimy się na różnicach istotnych dla konkretnych branży, w tym celu sprawdźmy, kiedy warto kupić kasę, a kiedy drukarkę fiskalną?

Kiedy kupić kasę fiskalną? Dla kogo?

Zgodnie z obowiązującym prawem, urządzenie fiskalne musi posiadać już większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym. Za najpopularniejsze urządzenie tego typu uznaje się właśnie kasę fiskalną, która jest stosunkowo prosta w obsłudze, często mniejsza niż drukarka fiskalna oraz lżejsza i działa samodzielnie. Świetnie sprawdzi się więc jeśli prowadzisz sprzedaż obwoźną, ale także w niewielkich przedsiębiorstwach czy gabinetach, np. lekarskich. W zależności od wybranego modelu, kasa fiskalna umożliwia zapisanie określonej liczby towarów, PLU w małych urządzeniach zwykle wynosi od 500 lub 3 000 kodów. A jakie są najpopularniejsze rodzaje kas fiskalnych i kto powinien się na nie zdecydować?

  • Przenośne kasy fiskalne – to mobilne urządzenia fiskalne, które sprawdzą w sprzedaży obwoźnej towarów lub usług, polecane są również do warsztatów samochodowych, dla fryzjerek, kosmetyczek czy lekarzy i fizjoterapeutów. Mobilne kasy fiskalne charakteryzują się wytrzymałą baterią oraz odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
  • Kasy fiskalne jednostanowiskowe dają możliwość współpracy z innymi urządzeniami, takimi jak czytnik kodów kreskowych czy waga.
  • Kasy fiskalne systemowe polecane są firmom o dużym natężeniu ruchu, większym placówkom handlowym. Sprawdzają się m.in. w sklepach, gdzie jest kilka lub kilkanaście stanowisk kasowych.

Kiedy wybrać drukarkę fiskalną?

Drukarki fiskalne charakteryzują się przede wszystkim pojemnością bazy towarowej, a także ogromną funkcjonalnością. Umożliwiają na przykład podgląd aktualnych stanów magazynowych czy wystawienie faktury i nabicie rabatu. Warto więc postawić na drukarkę fiskalną w dużych sklepach spożywczo-przemysłowych, RTV-AGD, w hurtowniach, na stacjach paliw czy w aptekach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here