Logistyka magazynowa należy do dziedzin, w których wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. W przypadku jakichkolwiek niedopatrzeń w tym obszarze ryzykujemy niepowodzeniem organizacji łańcucha dostać. Dlatego na osobach organizujących pracę magazynu spoczywa duża odpowiedzialność. Muszą oni zadbać o wiele elementów, bez których sprawne funkcjonowanie magazynu nie jest możliwe. Skąd mieć pewność, że wyposażenie naszego magazynu stoi na wysokości zadania.

Wybór odpowiednich regałów

Rodzajów regałów jest wiele i ich dobór zależy między innymi od rodzaju składowanych towarów. Choć wybór regałów mógłby się pozornie wydawać kwestią błahą, to dopasowanie ich do potrzeb firmy ma niezwykle duże znaczenie. Odpowiedni dobór regałów pozwala na skuteczne zmniejszenie kosztów składowania i zwiększenie wydajności pracy magazynu.

Regały paletowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do składowania towarów na paletach. Są dostępne w różnych wersjach, dzięki czemu można na nich składować towary różnej wielkości. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiej kontroli towarów. W dodatku są stabilne i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przechowywaniu ciężkich towarów.

Regały wjezdne najczęściej stosowane są w chłodniach. Są niezwykle charakterystyczne, kojarzą się bowiem z wielkimi materiałami przechowywanymi na pojedynczych paletach. Doskonale sprawdzają się, gdy musimy składować duże towary, jednak przestrzeń magazynu jest ograniczona. Regały wjezdne pozwalają na wykorzystanie jej w możliwie jak największym stopniu.

Często używanym typem regałów są antresole. Nazwa ta wiele mówi także osobom nie mającym ogólnej orientacji w logistyce, ponieważ antresole, dzięki harmonijnym połączeniu estetyki i praktyki, używane są także w mieszkaniach. Główną zaletą antresoli przemysłowych jest umożliwienie poszerzenia przestrzeni magazynowej. W logistyce magazynowej każda przestrzeń jest na wagę złota, nic dziwnego więc że antresole są jedną z najchętniej używanych konstrukcji przemysłowych. Antresole najlepiej sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach, w niższych montowanie podestów magazynowych nie gwarantuje tak spektakularnych efektów.

Sprawdź również: Bez tego Twoja firma skazana jest na straty

Coraz większym uznaniem wśród firm traktujących na poważnie swoją logistykę są regały automatyczne. Są one kolejnym przykładem na to, że we współczesnej logistyce coraz częściej stosuje się rozwiązania niezwykle zaawansowane technicznie. Ich rola w usprawnianiu procesów magazynowania i transportowania okazuje się być nieoceniona.

Profesjonalne wsparcie

Chociaż organizowanie logistyki magazynowej firmy nadal chętnie wykonują samodzielnie, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług doradztwa logistycznego. Konsulting w kwestii wyposażenia magazynu z profesjonalną firmą logistyczną to najłatwiejsza droga do tego, by zoptymalizować logistykę magazynową firmy. Warto skorzystać z tego typu wsparcia zwłaszcza w sytuacji, gdy testujemy innowacyjne rozwiązania, takie jak coraz częstsze zastosowanie automatyki w logistyce. Wiele wskazuje na to, że właśnie automatyzacja jest przyszłością logistyki, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu jej wdrażania.

Zarządzanie logistyką jest procesem niezwykle skomplikowanym. Firmy zajmujące się konsultingiem logistycznym oferują swoim klientom szerokie spektrum usług, dzięki czemu przedsiębiorstwa z bardzo różnych branż są w stanie znaleźć coś dla siebie. Doradztwo logistyczne może w ogromnym stopniu podnieść jakość organizacji magazynu, dzięki czemu lepiej będzie spełniał swoje funkcje. Współcześnie logistyka jest niezwykle ważna, dlatego przyszłościowo myślące firmy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedopatrzenia w tej sferze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here