Kredyty frankowe były bardzo popularne 20 lat tamu, ponieważ często raty kredytu były niższe niż w polskiej walucie, a zdolność kredytobiorców była wyższa. Niestety ryzyko walutowe zaczęło być coraz większe, a wraz ze wzrostem kursu CHR, rosły raty kredytu.
Czemu banki oferują ugodę przy kredycie frankowym?
Wiele banków oferuje zawieranie ugód w związku z opóźniającymi się wyrokami w sprawie kredytów frankowych przez Sąd Najwyższy. Ugody z bankami często motywowane są niechęcią do długo ciągnących się procesów sądowych. Jednak sąd coraz częściej unieważnia umowy frankowe, przez klauzule abuzywne. Dla banku korzystniej jest zawrzeć ugodę i utrzymać kredyt klienta niż oddać mu nadpłacone środki po przegranej sprawie sądowej.
Czy ugoda frankowa jest korzystna?
Należy być bardzo ostrożnym przy zawieraniu ugody frankowej. Banki często oferują przewalutowanie kapitału, który pozostał do spłaty. Ugoda z bankiem przy kredycie frankowym powinna być wcześniej skonsultowana z prawnikiem, ponieważ często są to zawiłe formalności, nierzadko trudno jest stwierdzić, co będzie korzystne dla kredytobiorcy. Bank nie bierze wtedy pod uwagę rat i ile zostało spłacone. Niektóre banki proponują przewalutowanie całego kredytu frankowego, tak jakby od początku był on kredytem w złotówkach, zamienia się wtedy wskaźnik LIBOR na WIBOR. Jest to bardziej opłacalne, jednak przy obecnej sytuacji ekonomicznej, możemy spodziewać się, że rata kredytu znacznie wzrośnie przez następne kilka lat. Czy wyżej wymienione przykładowe ugody są korzystne? To zależy, nie są one nastawione na dobro kredytobiorcy, tylko na korzyści banku. Rata kredytu w złotówkach będzie wyższa, ale czy wychodzi korzystniej niż spłacanie kredytu we frankach przy aktualnym kursie waluty?
Ugoda z bankiem przy kredycie frankowym
W 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, w jaki sposób powinny być konstruowane ugody kredytów frankowych. Takie wytyczne przyjął i wdrożył ING Bank Śląski i PKO BP. Ugody z bankiem polegają na przeliczaniu kredytów frankowych, tak jakby od początku były zobowiązaniami w polskiej walucie. Spłaty są przeliczane według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego i odnoszą do warunków kredytowych w danym czasie. Tak ustalony kapitał, kredytobiorca musi spłacić wraz z odsetkami. Banki chętnie proponują ugody, ponieważ są dla nich korzystniejsze niż proces sądowy, na którym po prostu tracą. Bank przy zawarciu ugody z kredytobiorcą dalej ma aktualną umowę o kredyt, dzięki czemu może zarabiać na odsetkach.
Proces sądowy przy kredycie frankowym
Coraz więcej osób decyduje się złożyć sprawę przeciwko sądowi. W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Uni Europejskiej potwierdził, że klauzule waloryzacyjne zawarte w umowach kredytowych są niedozwolone. To zaś otworzyło drogę frankowiczom do przewalutowania kredytu na polski złoty. Sądy są przychylne kredytobiorcom, jednak niestety nie wszyscy decydują się na wytoczenie sprawy przeciwko bankowi.