W języku polskim mamy wiele różnych powiedzeń i związków frazeologicznych. Zazwyczaj niosą one ze sobą jakieś znaczenie, które nie wynika ze znaczeń poszczególnych słów, które się na te powiedzenia składają. A np. co to syzyfowa praca?

Co to syzyfowa praca?

Co to syzyfowa pracaPowiedzenie to odnosi się do Syzyfa, który musiał wciąż i wziąć wtaczać na górę kamień, który tuż przed szczytem znów staczał się w dół. Wyrażenia tego używa się, aby określić ciężki, ale bezowocny trud. Kiedy można tego określenia użyć na co dzień? Np. ktoś ciągle bałagani w pokoju i mówienie mu, żeby posprzątał to właśnie taka syzyfowa praca. Albo ktoś nie chce się uczyć – wszelkie tłumaczenia, że powinien, bywają taką syzyfową pracą. Niepokojące jest to, że spora grupa ludzi – nie tylko uczniów – nie zna wielu podstawowych związków frazeologicznych. Z czego to wynika? Z tego, że spora liczba ludzi nie lubi czytać? A może szkoły dzisiaj nie uczą podstaw? Kiedyś to znajomość np. łaciny świadczyła o tym, że ktoś jest wykształcony albo ma podstawy do zdobywania wiedzy. A dzisiaj, co świadczy o wykształceniu i otwartym umyśle? Chyba właśnie otwartość na zmiany, na postęp, ale i pamięć o tym, co pozytywnie działa na nasz umysł. Jeśli więc ktoś pyta: co to syzyfowa praca? być może nie znajdzie odpowiedzi tak łatwo. Zwłaszcza nie mając dostępu do Internetu oraz nie dysponując odpowiednim słownikiem języka polskiego w tradycyjnym, papierowym wydaniu. Wiele ludzi woli gdzieś zadać jakieś pytanie, zamiast samemu poszukać odpowiedzi.

Słowniki w internecie

Tymczasem w sieci są dostępne wszelkiego rodzaju słowniki związane z językiem polskim. Warto z nich skorzystać, bo znalezienie w nich tego, co nas interesuje na pewno syzyfową pracą nie będzie. Jeśli komuś trudno zapamiętać znaczenie pewnych wyrażeń, warto przytoczyć sobie wydarzenie z własnego życia, które może być ilustracją owego znaczenia. Niektórzy skarżą się, że trudno im zrozumieć i zapamiętać, na czym takie wyrażenia polegają. Stąd tak ważne, aby zawsze poszczególne wyrażenia czymś ilustrować – konkretną sytuacją.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here