Czego dotyczą przepisy prawa pracy? Przepisy zawarte w kodeksie pracy zasadniczo odnoszą się do stosunku pracy. Uregulowane są w nich prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy. Ustalenia kodeksu pracy są wynikiem wieloletnich działań organizacji pracowniczych, a wcześniej partii o charakterze robotniczym. Dzięki kodeksowi pracy udało się w dość dużej mierze ucywilizować charakter świadczenia obowiązków pracowniczych. Wcześniej pracownicy często byli znacznym stopniu wykorzystywani przez pracodawców, co odbijało się również na wielu kwestiach społecznych. Obecnie ustalenia kodeksu pracy są uznawane za wielki sukces i organizacje zrzeszające pracowników kurczowo trzymają się ustalonych w nim zapisów. Czego dokładnie dotyczą przepisy o pracę?

Czego dotyczą przepisy prawa pracy?

Czego dotyczą przepisy prawa pracyW kodeksie pracy znajdziemy mnóstwo zapisów odnoszących się do praw i obowiązków pracownika i pracodawcy. W pierwszej kolejności w kodeksie pracy uregulowany jest sam charakter świadczenia obowiązków pracowniczych. Znajdziemy w nim również zapisy odnoszące się do wymiaru czasowego pracy. 8-godzinny dzień pracy jest właśnie chroniony odpowiednimi przepisami w kodeksie pracy. W ustawie tej znajdziemy również zapisy regulujące kwestie rozliczenia nadgodzin, czy też ochrony pracowników w okresach szczególnych. Mamy tutaj na myśli choćby ochronę kobiety w ciąży, która jednocześnie są w stosunku pracy, czy też osób chorych. Dzięki kodeksowi pracy pracodawca musi w cywilizowany sposób obchodzić się ze swoim podwodnymi ,nie może z dnia na dzień ich zwolnić, a także w jakikolwiek sposób zaniżyć pensji.

Elastyczność kodeksu pracy

Często jednak przepisy prawa pracy, które zasadniczo odnoszą się już do zamierzchłych czasów, obecnie są dość mało elastyczne. Rynek pracy w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie się zmienił. Przede wszystkim sporą część pracy wykonujemy w internecie. Wydaje się że kodeks pracy za tymi zmianami nie nadąża i obecnie wiele przepisów jest kwestionowanych. Nie tylko przez pracodawców, ale również przez samych pracowników.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here