Odchodząc ze swojej pracy musimy zadbać o to, aby otrzymać stosowne dokumenty będące dowodem tego, że byliśmy zatrudnieni w naszym zakładzie. Najważniejszym dokumentem tego rodzaju jest świadectwo pracy, które jest krótkim podsumowaniem naszego pobytu u danego pracodawcy.

Prawidłowo sporządzone świadectwo pracy powinno zawierać szereg informacji na temat przebiegu zatrudnienia

Prawidłowo sporządzone świadectwo pracy powinno zawierać szereg informacji na temat przebiegu zatrudnieniaPracodawca w myśl polskiego kodeksu pracy jest zobowiązany do niezwłocznego wydania tego dokumentu pracownikowi lub osobie, która została upoważniona do odbioru dokumentu. W świadectwie pracy powinny się znaleźć informacje na temat okresu wykonywania swoich obowiązków zawodowych oraz rodzaj czynności należących do swoich kompetencji. W tym dokumencie wymienia się też tryb rozwiązania umowy lub okoliczności, w których do tego doszło.

Obowiązkowo należy też umieścić w świadectwie informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez zatrudnioną osobę w danym roku kalendarzowym, w którym doszło do rozwiązania stosunku pracy. Niezbędna jest też adnotacja dotycząca wymiaru czasu pracy. Pracownik ma też prawo do zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o zamieszczeniu w świadectwie informacji, które jego zdaniem mogą się okazać przydatne dla przyszłego pracodawcy. Jeżeli świadectwo pracy będzie zawierać nieścisłości, pracownik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie błędnych informacji. Ma na to siedem dni od momentu otrzymania świadectwa.

Czy na świadectwie pracy wpisuje się zwolnienia lekarskie?

Tak, w dokumencie tym uwzględnia się wszystkie informacje potrzebne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Wszystkie okresy niezdolności do pracy za które pracownik pobierał świadczenia chorobowe oraz zasiłki chorobowe powinny znaleźć się w świadectwie pracy.

Polski kodeks pracy precyzyjnie określa, za jaki przedział czasu zwolnienia lekarskie powinny być dołączane do świadectw pracy. Chodzi o wszystkie zwolnienia mające miejsca w okresie zatrudnienia od 15 listopada 1991 roku.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here