Jeżeli podejmujemy pracę, to nie oznacza to, że każdego dnia musimy pracować. Przysługuje nam bowiem urlop, z którego mamy prawo skorzystać, żeby odpocząć i móc zregenerować siły. W ciągu roku przysługuje nam określona liczba dni urlopu i zależne jest to od długości naszego stażu pracy. Pracodawca ma obowiązek udzielić nam urlopu i powinniśmy o tym pamiętać.

Ile dni urlopu za 3 miesiące pracy?

Ile dni urlopu za 3 miesiące pracyJeśli rozpoczynamy pierwszą pracę w życiu, to zazwyczaj posiadamy niewiele urlopu do wykorzystania. Jednak z każdym przepracowaniem miesiącem nasze prawa urlopowe mogą się zwiększać. Pamiętajmy, że do lat stażu pracy zalicza się nie tylko zatrudnienie, lecz również czas trwania naszej nauki. Jeżeli jesteśmy absolwentami studiów wyższych, to już w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy mamy zaliczone osiem lat pracy, więc możemy posiadać wyższą liczbę dni urlopu.

Pierwsza umowa zazwyczaj jest zawierana na czas próbny, który przeważnie trwa trzy miesiące. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na czas próbny, to nie oznacza to, że nie należy nam się urlop. W takiej sytuacji również mamy prawo do wypoczynku i dni wolnych. Wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do stażu pracy.

Jeżeli chcemy wyliczyć ile dni urlopu za 3 miesiące pracy nam przysługuje, to najlepiej udać się do kadr w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni. Oczywiście możemy również zrobić to samodzielnie, ponieważ wbrew pozorom nie jest to takie trudne. W szczególności łatwo jest obliczyć dni urlopu jeśli to nasze pierwsze zatrudnienie i nie mamy jeszcze zbyt wielu lat przepracowanych. Jeżeli pracujemy na umowę zawartą na okres trzymiesięczny, to przysługuje nam pięć dni urlopu. Być może nie jest to wiele, ale warto o tym pamiętać i korzystać z urlopu, który nam przysługuje.

Urlopy okolicznościowe

W trakcie trwania zatrudnienia należą nam się również urlopy okolicznościowe, o których też warto wiedzieć. Jeżeli umrze nam ktoś z rodziny, to możemy dostać urlop okolicznościowy, żeby móc godnie pożegnać bliską nam osobę. Mamy też prawo do dodatkowych dni urlopu, gdy wstępujemy w związek małżeński lub w momencie urodzenia się dziecka. Jeżeli pracodawca decyduje się na wręczenie nam wypowiedzenia, to również mamy możliwość skorzystania z dodatkowych dni wolnych, które będziemy mogli wykorzystać na znalezienie nowego zatrudnienia.

Tak naprawdę obecnie obowiązujący kodeks pracy jest bardzo przychylny pracownikowi i zapewnia mu wiele możliwości, z których może skorzystać. Oprócz przysługującego nam urlopu wyliczonego przez lata pracy, to mamy jeszcze możliwość z wielu urlopów okolicznościowych. Możemy też skorzystać z urlopu na żądanie, który nam również przysługuje jako pracownikowi. Różne są bowiem sytuacje w życiu człowieka i nie zawsze jesteśmy wstanie pojawić się pracy. Czasami zdarzają się rzeczy nieprzewidziane, których nie jesteśmy wstanie zaplanować wcześniej i to również zostało uwzględnione w kodeksie pracy.

Grafik urlopów

Ile dni urlopu za 3 miesiące pracyJeżeli wnioskujemy o urlop, to pracodawca powinien nam go udzielić w terminie, w którym chcemy. Jednak czasami istnieją wewnętrzne przepisy w firmie, które określają w jakim czasie nie powinniśmy brać urlopu, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na przedsiębiorstwo. Jest wiele firm, które mają największy zysk w określonych miesiącach, ponieważ wtedy jest najwięcej pracy.

W takim momencie pracodawca niechętnie godzi się na urlop, ponieważ mniejsza ilość pracowników w ciężkim okresie nie jest mile widziana. Z tego powodu często już na początku roku są planowane urlopy przez wszystkich pracowników w firmie. Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że zawsze będzie miał odpowiednią ilość osób do dyspozycji. Dla firmy ma to znaczenie i jeżeli zależy nam na pracy, to podczas planowania urlopu powinniśmy to uwzględnić.

Prawo do urlopu

Urlop nam przysługuje i mamy do niego prawo. Pracodawcy też zależy na tym, żebyśmy wykorzystali należny nam urlop, ponieważ inaczej będzie musiał nam za niego zapłacić. Dlatego zdarza się, że pracodawcy wysyłają pracowników na przymusowy urlop, chociaż nie zawsze jest to zgodne z prawem. Pracownicy mają prawo wziąć urlop w okresie, w którym im odpowiada. Pracodawca nie może nakazać wzięcia urlopu w wyznaczonym przez niego terminie. Jednak nie zawsze warto się kłócić z tego powodu. Czasami pracodawca może nie mieć innej możliwości.

Dlatego bardzo ważna jest przyjazna atmosfera pracy oraz znajomość specyfiki zatrudnienia. W pewnych zawodach będziemy mieć problem z wzięciem urlopu w określonym terminie, ponieważ w tym czasie może po prostu być najwięcej pracy. Jeżeli dogadamy się ze współpracownikami, to zapewne zostanie nam udzielony urlop, a koleżanki wezmą wolne w innym terminie. Pracodawca nie może sobie bowiem pozwolić na to, że w jednym czasie będzie miał na urlopie większość swoich pracowników. Dlatego urlop należy planować biorąc pod uwagę inne osoby.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here