Każdy kto prowadzi aktywne życie zawodowe powinien zastanowić się nad tym, jak poprowadzić swoją karierę tak, aby zarobić jak najwięcej. Jest to inwestycja nie tylko w dostatnie i wygodne życie na co dzień, ale także w przyszłość. W końcu bowiem każdą osobę czeka rozliczenie z ZUSem podczas ustalania prawa do emerytury. Jak wiadomo, im większe zarobki w trakcie kariery zawodowej, tym wyższa emerytura. Jednakże staż pracy jest w pewnym sensie ważny na każdym etapie kariery zawodowej. To ile lat ktoś przepracował ma duży wpływ na to, jak wyglądają jego warunki podczas pracy.

Ile lat pracy za technikumStaż pracy ma bowiem olbrzymie znaczenie w wielu aspektach życia pracownika etatowego.
Przede wszystkim to co jest istotne gdy chodzi o staż pracy jest jego wpływ na to, ile ktoś ma prawa do dni urlopowych w trakcie roku. Przepisy są na ten temat bardzo jasne, jednakże nie każdy jest z nimi zaznajomiony. Tymczasem na pewno warto zainwestować nieco czasu i energii w to, aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Nie ma bowiem nic gorszego dla pracownika niż nieznajomość swoich praw. W praktyce często oznacza to, że jego niewiedza może być wykorzystana przeciwko niemu, a jest to coś, czego zawsze warto unikać.

Staż pracy i dni urlopowe

Jeżeli zatem chodzi o staż pracy i dni urlopowe, to przepisy na ten temat jasno określają, że jeżeli ktoś przepracował mniej niż dziesięć lat w trakcie swojego życia, to ma prawo do 20 dni urlopowych w trakcie pojedynczego roku kalendarzowego. Z kolei zaś w sytuacji gdy staż pracy jest dłuższy niż wyżej wymienione dziesięć lat, to ilość dni urlopowych zwiększa się do 26 w ciągu roku. Różnica jest zatem dosyć znacząca.

Wydawałoby się, że sytuacja jest łatwa do określenia i każdy powinien bez problemu stwierdzić, ile dni urlopowych mu się należy. Jednakże jak się okazuje, samo ustalanie stażu pracy może być bardziej złożonym zagadnieniem niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wiele osób bowiem nie ma najmniejszego pojęcia o tym, że do stażu pracy nie zalicza się tylko sama praca zawodowa. Zawsze brane jest pod uwagę także edukacja na pewnym poziomie. Chodzi tutaj zatem na pewno o studia wyższe, których lata są zawsze zaliczane do stażu pracy. Oprócz tego do stażu pracy wliczane jest do pewnego stopnia technikum.

Ile lat pracy za technikum?

To ile lat pracy za technikum jest również ustalone przez przepisy w polskim prawie, zatem nie ma tutaj dużego pola na jakiekolwiek niejasności. Jako że wiele osób skończyło technikum i na tym przerwało swoją naukę, to ma prawo do tego, aby naliczyć te lata do swojego stażu. Według prawa, technikum oferuje aż pięć lat więcej do stażu pracy. Jest to oczywiście znacznie mniej niż studia wyższe, które powiększają staż pracy o osiem lat, ale wciąż więcej niż zwykła szkoła ogólnokształcąca, która jest warta tylko czterech lat do stażu pracy.

Dobrze jest też wiedzieć, że tego typu lata się ze sobą nie sumują. Zatem jeżeli ktoś skończył technikum, a następnie kontynuował swoją edukację i skończył także studia wyższe, to jego staż pracy na moment zakończenia studiów wynosi osiem lat. Jak zatem widać, studia są korzystnym wyborem i to nie tylko z perspektywy edukacji, jaką zapewniają. Czas jaki się na nie poświęci na pewno nie jest zmarnowany. Warto jest jednak pamiętać, że przepisy w prawie polskim nie oferują dodatkowych lat stażu za studia podyplomowe. Oprócz tego, jeżeli ktoś zastanawia się nad tym czy likwidacja liceów zawodowych sprawia, że lata tam spędzone przestają być wliczane do stażu pracy, to na pewno nie musi się martwić. Czas ten wciąż jest brany pod uwagę.

Przepisy są sprecyzowane

Ile lat pracy za technikumJak zatem widać, przepisy na ten temat są sprecyzowane, jednakże sposób w jaki edukacja wpływa na staż pracy wcale nie jest bardzo intuicyjny. Dlatego też z całą pewnością każdy powinien się zapoznać z tymi zasadami. Dzięki temu uniknie się jakichkolwiek nieporozumień i na dodatek będzie się bardziej świadomym swoich praw, jakie przysługują mu jako pracownikowi. Choć zatem czytanie przepisów może wydawać się nudnym zajęciem, ostatecznie jest to dobre wykorzystanie swojego czasu. W Internecie nie brakuje także artykułów, które dokładnie opisują tego typu zagadnienia i są napisane swobodnym językiem. Na pewno ułatwi to czytanie na takie tematy.

Jeżeli zatem kogoś interesuje to ile lat pracy za technikum lub za studia, to nie będzie miał problemów ze znalezieniem odpowiedzi na swoje pytania. Jest to bowiem temat, który dotyczy każdego i zatem każdy w pewnym momencie zacznie szukać takich odpowiedzi. Doliczenie tych paru lat do swojego stażu pracy jest z całą pewnością świetnym rozwiązaniem na to, aby polepszyć swoją sytuację jeżeli chodzi o urlopy. Te dodatkowe sześć dni, które są należne dla osób ze stażem dłuższych niż dziesięć lat to prawie tydzień wypoczynku więcej. Zatem warto o niego zawalczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here