Kolumny betonowe mają wielorakie zastosowanie w budownictwie. Pełnią one funkcję podporową i wzmacniającą, zabezpieczając budynek przed osunięciem lub, co gorsza, zawaleniem. Kolumny betonowe są bardzo często wykorzystywane przez firmy geotechniczne ze względu na swoją prostotę i uniwersalność. Po co stosuje się kolumny betonowe? Jak się je wykonuje?

Czym są kolumny betonowe?

Najprościej mówiąc, kolumny betonowe to podpory wykorzystywane przy budowach oraz w celu wzmacniania podłoża. W zależności od gruntu oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, wyróżniamy kilka rodzajów kolumn betonowych. Takie stabilizacje i wzmocnienia powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów, jak np. kolumny betonowe stawiane przez www.keller.com.pl, gdyż od tego w dużej mierze zależy powodzenie wykonania projektu. Kolumny mają w budownictwie bardzo szerokie zastosowanie, a wykorzystać możemy różne ich typy.

Jak wykonuje się kolumny betonowe?

Ogólnie o tego typu wzmocnieniach mówi się kolumny betonowe, jednak takie wzmocnienia nie muszą być wykonane z betonu. Bardzo popularnym rozwiązaniem są bowiem kolumny żwirowe, które powstają w procesie podawania mokrego materiału od góry, lub poprzez układanie suchego materiału od dołu. Wykorzystywane są do tych procesów specjalne urządzenia, które pomagają odpowiednio uformować kolumny. Często wykorzystuje się również kolumny z mieszaniny żwiru i betonu. Kolumny betonowe natomiast najczęściej są wytwarzane poprzez ubijania betonu od dołu.

Zalety stosowania kolumn betonowych

Kolumny betonowe to bardzo uniwersalny sposób na wzmacnianie gruntu, gdyż można stosować go do prawie każdej głębokości i do niemal każdych warunków geotechnicznych. Rozwiązanie to jest też stosunkowo ekonomiczne, niewymagające ogromnych nakładów pieniężnych. Niezbędne jest jednak wykorzystanie odpowiednich urządzeń, co jednak zapewni każda dobra, profesjonalna firma geotechniczna. Ze względu na stosowanie naturalnych materiałów, metoda ta jest też przyjazna dla środowiska.

Zastosowanie kolumn betonowych

Kolumny betonowe posiadają w budownictwie szerokie zastosowanie. Przede wszystkim są świetną podporą i wzmocnieniem podłoża, pozwalającym również ograniczyć osiadanie fundamentów. Dzięki kolumnom betonowym możemy też zmniejszyć wymiary posadowienia, poprzez zwiększenie nośności i sztywności podłoża. Kolumny betonowe mogą pomóc zmniejszyć głębokość fundamentów i zwiększyć stateczność zboczy. Swoje zastosowanie kolumny znajdą też przy rekultywacji gruntów.

Jak postawić kolumny betonowe?

Wykonanie kolumn betonowych to niezwykle istotny proces przy tworzeniu wzmocnień i fundamentów, zatem powinna się tym zająć specjalistyczna firma. Cały proces powinien być poprzedzony niezbędnymi badaniami geotechnicznymi, które pozwolą uniknąć wszelkich niepowodzeń przy tworzeniu. Badania te mają również za zadanie wskazać jakiego rodzaju technologia powinna być zastosowana i przy użyciu jakich sprzętów powinna się odbywać budowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here