Inflacja i oszczędzanie nie idą w parze. Sytuacji nie poprawia fakt, że według prognoz taka sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez długi czas.W związku z tym wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jak w obliczu wysokiej inflacji chronić oszczędności?

Co to jest inflacja?

O inflacji możemy mówić, jeśli spełnione zostaną dwa warunki:

  • wzrost cen utrzymuje się przed dłuższy czas,
  • rosnące ceny mają charakter powszechny, czyli dotykają produktów i usług, które są często nabywane jak m.in. żywność, odzież, paliwo, energia czy nawet noclegi hotelowe.

Zmianę dynamiki cen kontroluje Główny Urząd Statystyczny. Poszczególnym kategoriom wydatków nadaje również udział w tzw. koszyku inflacyjnym, który służy do obliczania poziomu inflacji i zmian z nim związanych.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Szalejące wzrosty cen powodują, że dysponując taką samą kwotą, można za nią zakupić coraz mniej dóbr i skorzystać z mniejszej ilości usług. Jeśli wraz ze wzrostem cen rośnie pensja, sytuacja jest opanowana, gorzej, jednak jeśli wynagrodzenie nie zmienia się, a wszystko inne dookoła drożeje. Wówczas komfort życia zdecydowanie się obniża. Inflacja ma również niekorzystny wpływ na oszczędności i powoduje, że spada ich realna wartość. Mimo wszystko warto tworzyć poduszkę finansową, a tego ile oszczędzać miesięcznie dowiesz się z www.oszczedzanienaetacie.pl.

Jak oszczędzać w czasie inflacji?

Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym można chronić swoje oszczędności przed zjadającą je inflacją. Warto przemyśleć takie możliwości jak:

  • Zakup obligacji antyinflacyjnych — jednym ze sposobów ochrony oszczędności. Przygotowane są 4 oraz 10-letnie, a dla rodzin korzystających z programu 500+ 6 i 12-letnie obligacje. Inwestowanie w obligacje jest długoterminowe, a odsetki wypłacane są corocznie,
  • Inwestowanie oszczędności w akcje — kolejną propozycją jest inwestowanie w akcje. Jest to sposób obarczony pewnym ryzykiem, jednak mogący przynieść duże efekty.
  • Złoto jako sposób na ochronę oszczędności — wielu Polaków wybiera również inwestycję w złoto. Kruszec ten bije rekordy popularności. Już w 2020 roku Mennica Polska sprzedała ponad dwa razy więcej złota niż w roku poprzednim. Lokowanie oszczędności w złoto powinno być traktowane jako inwestycja długoterminowa.
  • Ochrona oszczędności poprzez inwestowanie w sztukę — coraz bardziej popularnym inwestowaniem oszczędności, szczególnie tych dużych, jest sztuka. Obrazy drożeją w zawrotnym tempie i potrafią zwiększyć swoją wartość kilkukrotnie w ciągu kilku lat.
  • Nieruchomości sposobem na oszczędzanie w czasie inflacji — inwestycja w nieruchomości w dalszym ciągu pozwala na ochronę oszczędności, pomimo galopujących cen. Prawdą jest, że szybciej niż stawki za wynajem rosną ceny mieszkań, jednak w dalszym ciągu można osiągać zyski na nieruchomościach.

Jak widać, jest kilka sposobów, dzięki którym można chronić swoje oszczędności. Warto je przeanalizować i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie, tym bardziej że nic nie wskazuje na to, aby sytuacja związana z inflacją miała się zmienić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here