Coraz więcej osób nosi się z zamiarem porzucenia etatu na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zamiast zakładać biznes od podstaw, bardzo często decydujemy się na rozpoczęcie prowadzenia firmy w modelu franczyzowym. Pytanie tylko, jak właściwie zacząć swoją przygodę z franczyzą?

Wybór branży

Na samym początku musimy wybrać branżę, w której chcemy prowadzić swój biznes. Obecnie możemy zdecydować się na bardzo wiele rodzajów franczyzy – od punktu gastronomicznego, przez sklep odzieżowy, na salonie kosmetycznym kończąc. Ważne, abyśmy chcieli się w danej dziedzinie rozwijać i aby praca w niej sprawiała nam przyjemność. Franczyzodawcy zwykle nie wymagają bardzo dużego doświadczenia w danej branży, lecz z pewnością posiadanie jakiejkolwiek praktyki będzie sporym atutem. Warto zastanowić się również nad potencjalnymi dochodami, jakie w danej branży możemy uzyskać. Franczyza w Polsce jest bardzo popularna, toteż mamy wiele branż do wyboru.

Wybór konkretnego franczyzodawcy

Jeśli zdecydujemy już, w jakiej dziedzinie chcielibyśmy założyć swój biznes franczyzowy, pora na wybór konkretnego franczyzodawcy. Najwięcej różnorodnych ofert znajdziemy w internecie. Na niektórych stronach zostały zebrane oferty franczyzy z naszej okolicy, lecz warto również przejrzeć strony internetowe konkretnych firm, z którymi współpracą jesteśmy zainteresowani. Franczyzodawcy bardzo często podają wymagania, jakie muszą spełniać franczyzobiorcy. Najczęściej dotyczą one kapitału na start, doświadczenia w branży, a nawet wieku przedsiębiorcy. Podane są również wymogi dotyczące lokalu, w jakim ma być prowadzona działalność gospodarcza. Sprawdźmy, czy spełniamy wszystkie wymagania, jakie są stawiane potencjalnemu franczyzobiorcy. Wbrew pozorom nie wynikają one z kaprysu franczyzodawcy, a ze specyfiki prac, jakie będziemy wykonywać. Przykładowo osobom, które nigdy nie pracowały w restauracji, może być trudno poprowadzić własną. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z konkretnym franczyzodawcą, nie pozostaje nic innego, jak po prostu się z nim skontaktować. Najlepiej wybrać sobie kilka firm, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę – w przypadku, gdy jeden franczyzodawca nam odmówi, mamy jeszcze inne alternatywy.

Przed podpisaniem umowy

Decydującym czynnikiem odnośnie podjęcia współpracy jest zazwyczaj rozmowa, która nieco może przypominać rozmowę rekrutacyjną w pracy. Podejdźmy do niej poważnie i dobrze się przygotujmy. Dowiedzmy się czegoś o firmie, której przecież częścią chcemy się stać. Zastanówmy się, które kwestie wymagają wyjaśnienia czy szerszego omówienia. Nie bójmy się zadawać pytań, jeśli czegoś nie rozumiemy. Profesjonalne podejście do rozmowy pozwala przede wszystkim zbudować zaufanie, na którym ma opierać się dalsza współpraca. Zazwyczaj franczyzodawca będzie chciał, przed podpisaniem umowy, zobaczyć lokal, w którym będziemy prowadzić działalność. Czasami zabierze nas też do innego punktu franczyzowego, abyśmy poznali specyfikę pracy w danej firmie. Zanim podpiszemy umowę franczyzy dokładnie sprawdźmy jej zapisy. Jeśli czegoś nie rozumiemy, poprośmy o wyjaśnienie lub udajmy się do prawnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here