W naszym w życiu pewnych jest tylko kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że kiedyś umrzemy – nie ważne czy pochodzimy ze wsi, czy jesteśmy biedni, czy też jesteśmy synem milionera – każdy z nas kiedyś umrze. Po prostu inni wcześniej, a inni później.

Drugą z tych rzeczy są podatki. Każdy je płaci, najbogatsi i najbiedniejsi. Oczywiście ci sprytniejsi płacą ich o wiele mniej, ale mimo wszystko nawet ich ten obowiązek nie omija.

Ostatnią rzeczą, która jest jednocześnie mocno związana z podatkami, jest praca. Każdy z nas pracował, pracuje lub też będzie kiedyś pracował. Jedni zaczynają swoją pierwszą pracę wcześnie, jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, inni dopiero w trakcie lub po studiach, kiedy mają dwadzieścia lat z hakiem. Jeżeli będziemy mieć szczęście i urodzimy się w bogatej rodzinie, to być może odziedziczymy kiedyś rodzinny biznes i nie będziemy musieli ciężko pracować aż do śmierci, ale nawet wówczas będzie to dla nas pewna forma pracy.

Praca związana jest mocno z prawem dzięki ważnemu dokumentowi jakim jest umowa o pracę. Zawiera ona wszystkie nasze prawa i obowiązki jako pracownika.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Obecnie w Polsce można wyróżnić trzy rodzaje takich umów.

Jakie są rodzaje umów o pracęPierwszą z nich jest umowa na czas nieokreślony. Jest ona najbardziej wiążąca dla obu stron umowy (pracownika i pracodawcę), ponieważ nie wyszczególnia kiedy kończy się umowa pracy pracownika. Cechuje ją zatem bardzo silna ochrona prawna przed wypowiedzeniem – pracodawca musi więc uzasadnić powód wyrzucenia z pracy pracownika i zrobić to w sposób wiarygodny.

Drugim rodzajem jest umowa na czas określony. To co ją wyróżnia, to fakt, że zawarty jest w niej zawsze termin kiedy umowa wygasa. Oczywiście pracodawca może nam przedłużyć naszą umowę, ale nie ma takiego obowiązku. Maksymalny czas, na jaki można kogoś zatrudnić przy umowie na czas określony, to 33 miesiące.

Ostatnim rodzajem umowy o pracę, jest umowa na okres próbny. Często podpisuje się taką umowę przed późniejszym podpisaniem umowy na czas określony lub nieokreślony. Czas trwania takiej umowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Okres wypowiedzenia w przypadku tej umowy wynosi od 3 do 14 dni w zależności od tego ile trwa nasza umowa na okres próbny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here