Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest czasami jedynym sposobem na to, aby utrzymać płynność finansową. Jednak nie zawsze bank zdecyduje się na przyznanie Ci środków. Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny? I jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Komu opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Zastanawiasz się, co to kredyt konsolidacyjny? Jest to zobowiązanie celowe przyznawane na spłatę innych zadłużeń: kredytów gotówkowych, samochodowych, a nawet limitów na karcie kredytowej. Dzięki konsolidacji zobowiązań płacisz jedną ratę, zamiast, jak dotychczasowo, kilku. Ponadto dzięki wydłużeniu okresu spłaty bank może obniżyć comiesięczną kwotę, którą musisz spłacać. Często jest to najlepszy sposób na to, aby utrzymać płynność finansową i nie nadwyrężać domowego budżetu.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sumaryczny koszt kredytu konsolidacyjnego jest często wyższy, niż suma zadłużeń, które chcesz w ten sposób spłacić. Nic dziwnego – bank musi na czymś zarobić. Jeśli jednak obawiasz się, że w związku z pogorszeniem się Twojej sytuacji nie jesteś w stanie spłacać rat, lepiej jest je połączyć.

Dokumenty potrzebne do kredytu konsolidacyjnego

Bez względu na to, czy starasz się o kredyt konsolidacyjny online, czy udajesz się do oddziału wybranego banku, musisz wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty. A co jest potrzebne? Kredyt konsolidacyjny oraz warunki jego uzyskania przedstawia www.totalmoney.pl, przy czym wszystkie dokumenty można podzielić na 3 grupy: osobiste, finansowe oraz dotyczące zadłużeń.

Do pierwszej grupy zaliczany jest oczywiście dowód osobisty, bez którego nie złożysz wniosku. Dokumenty finansowe to takie, które przedstawiają źródło oraz wysokość Twoich dochodów. W większości przypadków będziesz potrzebować zaświadczenia z pracy o dochodach oraz o rodzaju podjętego stosunku pracy – m.in. na tej podstawie bank weryfikuje Twoją zdolność kredytową. Jeśli jesteś na emeryturze lub pobierasz rentę, to konieczne będzie dostarczenie ostatniego dowodu wypłaty świadczenia.

Aby móc skonsolidować wybrane kredyty, trzeba też przedstawić najważniejsze informacje o nich: umowy kredytowe, harmonogramy spłat, dowody spłat kilku ostatnich rat etc. Tutaj w zależności od wymagań banku, może okazać się, że trzeba będzie dostarczyć różnego typu dokumenty. Co ciekawe, niektóre produkty finansowe są tak skonstruowane, że ograniczają formalności do minimum i nie jest konieczne przygotowanie tych wszystkich informacji.

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

We wstępie wspominaliśmy, że bank może odrzucić Twój wniosek, jeśli nie spełnisz wymagań. Co to oznacza? I czy masz szansę na to zobowiązanie, jeśli zdolność kredytowa jest niższa? To zależy, co na nią wpływa.

Gdy powodem pogorszenia się Twojej sytuacji jest zmniejszenie dochodów bądź konieczność opłacenia innych, nieprzewidzianych wypadków, banki zwykle dostosowują swoją ofertę do klientów. Przykładowo wydłużają okres spłaty, a co za tym idzie – zmniejszają wysokość rat. Oczywiście, wiąże się to z płaceniem większych odsetek, lecz czasami jest to najlepsze rozwiązanie.

A kiedy banki najczęściej odmawiają? Jeśli do BIK trafiła już informacja o tym, że masz problemy z regularnym spłacaniem rat. Dlatego nie zgłaszaj się po kredyt konsolidacyjny w ostatniej chwili, lecz od razu, jak zauważysz, że comiesięczne spłacanie zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here