Urlop ojcowski to jedna z opcji płatnego wolnego na dziecko. Czas ten można wykorzystać w dowolny sposób. Jeśli jeszcze o tym nie słyszałeś warto zapoznać się z tym rodzajem urlopu. Może być niezwykle przydatny, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/urlop-ojcowski-co-to-jest-o-komu-przysluguje/

Urlop ojcowski – zasady przyznawania

Podstawowym warunkiem przyznania urlopu ojcowskiego jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Jest to ważne ponieważ jeszcze kilka lat temu, ten rodzaj wolnego przysługiwał jedynie mężczyznom zatrudnionym na umowę o pracę.

Każdy ojciec ma możliwość skorzystania z 14 dni na każde urodzone dziecko. Należy go wykorzystać do 2-go roku życia dziecka. W przeciwnym razie przepada. W przypadku adopcji dziecka powyżej 2-go, ale poniżej 7-go roku życia również istnieje możliwość skorzystania z tego rodzaju wolnych dni.

Istnieją jedynie dwie opcje na wykorzystanie tego urlopu. Pierwszy z nich to jednoczesne wykorzystanie 14 dni. Druga możliwość to podzielenie wolnych dni, 2 razy po 7 dni. Należy także pamiętać, że pracodawca nie ma prawa odmówić prawa do tego urlopu. Wyjątkiem jest złożenie wniosku o urlop na później niż 7 dni przed planowanym zwolnieniem.

Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński

Przez niektórych te urlopy są mylone. Warto jednak znać różnicę i znać oba rodzaje możliwych wolnych dni na dziecko. Urlop tacierzyński to 6 tygodni wolnego, które przysługują po urodzeniu dziecka, a dokładnie po 14-tu tygodniach od urodzenia dziecka. Pierwsze 14 tygodni urlopu przysługuje matce dziecka, a kolejne 6 ojcowi.

Urlop tacierzyński nie może być wykorzystywany w tym samym czasie co urlop macierzyński. Za to urlop ojcowski może być wykorzystany w tym czasie. Wykorzystanie go w tym czasie pozwoli to na wspólne dzielenie się obowiązkami w trakcie pierwszych tygodni dziecka. 

 

Warto pamiętać, że rodzaje urlopów i ich długości zmieniają się z roku na rok. Warto sprawdzać na bieżąco sytuację prawną i ilość przysługującego nam urlopu na dziecko. Na chwilę obecną są to m.in. urlop ojcowski, urlop tacierzyński, urlop wychowawczy czy urlop okolicznościowy.

Zobacz też: https://www.moneygo.pl/stres-w-pracy-jak-sobie-z-nim-radzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here