Technologia solarna z roku na rok staje się coraz popularniejsza i sięgają po nią coraz to nowsi inwestorzy. Jak bowiem każdy doskonale wie, przynosi ona naprawdę bardzo ważne dla całego gospodarstwa domowego korzyści. Jakie są to jednak zalety, które powodują tak dużą popularność takich paneli fotowoltaicznych, a także co najważniejsze, czy są jakieś wady, o których koniecznie trzeba pamiętać?

Zalety paneli fotowoltaicznych

Co może być zaliczone jako zaleta takich paneli? Przede wszystkim wymienić tu trzeba sprawy związane z kosztami i oszczędnościami, jakie one przynoszą. Jak bowiem każdy wie, rachunki za prąd robią się stale wyższe, co skutecznie rujnuje coraz bardziej domowy budżet. Inwestycja w takie panele fotowoltaiczne jest w stanie rachunki te znacznie zmniejszyć, a jeśli dobierze się panele w odpowiedni sposób, można je nawet całkowicie zniwelować.Innego typu ważną zaletą takich paneli jest fakt, że dają one pewność, że w domu zawsze będzie prąd. Często bowiem zdarza się taka sytuacja, gdy w wyniku pewnych awarii lub też prac związanych z modernizacją sieci, następują dłuższe lub krótsze przerwy w dostawie energii elektrycznej. Oznacza to nie tylko kłopot od strony użytkowej, lecz również ten związany ze stratami finansowymi. Panele solarne skutecznie przeciwdziałają takim kłopotom i zawsze są w stanie dostarczać odpowiednią porcję energii.

Wady paneli fotowoltaicznych

Jak zatem widać po powyższym opisie, ilość zalet, którymi takie panele się charakteryzują, jest naprawdę bardzo okazała. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy są jakieś ich wady, którymi trzeba się przejmować i które trzeba poznać? Jak się okazuje, kilka ich jest.Zdecydowanie najważniejszą wadą w tym wypadku jest to, że cała instalacja, czyli panele fotowoltaiczne, odpowiedni sterownik, a także akumulatory, w których przechowywana będzie wytworzona energia to bardzo drogi zestaw, którego cena może wynieść nawet 40 tysięcy złotych. Oczywiście można uzyskać duże dofinansowania, lecz w dalszym ciągu przynajmniej jedną czwartą tej ceny trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Na uwadze trzeba również mieć to, że taka instalacja zajmuje naprawdę wiele miejsca, więc jeśli posiada się niewielki ogród, może to zabrać sporą jego część.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here