Kupowanie okien to bardzo poważny proces, z którego efektem będziemy musieli żyć najbliższych kilka lub nawet kilkanaście lat. Jeżeli nie znamy się za bardzo na parametrach termoizolacji czy wymogach dotyczących liczby szyb – wystarczy udać się do dobrego marketu budowlanego i poprosić sprzedawcę o radę. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie z konkretnego źródła – powinniśmy sprawdzić na własną rękę, które okna są najbardziej optymalne pod kątem funkcjonalności i ceny. W dobie internetu, z pewnością znajdziemy szereg cennych informacji, które pozwolą nam na rozsądną ocenę sytuacji.

Wygląd to nie wszystko

Pierwszą kwestią, która rzuca się nam w oczy jest wygląd profili, który zależy od użytego materiału. Spotkamy więc okna drewniane, aluminiowe, stalowe oraz te najbardziej popularne – „plastikowe”, wykonane z tworzywa sztucznego. Ostatnimi czasy modne są okna drewniane, które rzeczywiście sprawiają, że wnętrze domu robi się klimatyczne. Niestety materiał ten jest bardzo drogi, a tak naprawdę poza wyglądem nie zyskujemy niczego więcej w porównaniu na przykład z zakupem okna z PVC. Profile aluminiowe, poza surowym wyglądem mają również dodatkową funkcjonalność – są bardziej sztywne niż te wykonane z drewna czy PVC, dlatego świetnie nadają się do dużych przeszkleń. Korzystając z metalowych profili mamy pewność, że będą one trwalsze i nie odkształcą się pod wpływem czynników atmosferycznych. Stal stosowana jest bardzo rzadko – głównie w obiektach przemysłowych oraz zabytkowych.

Termoizolacja jest najważniejsza

Zatrzymywanie ciepła wewnątrz domu to główne zadanie stolarki okiennej. Przepisy wymagają, abyśmy stosowali okna Dąbrowa Górnicza https://novobudowa.pl/okna/dabrowa-gornicza/ o współczynniku przenikania ciepła wskazanym w obowiązującym rozporządzeniu. Ważne więc, abyśmy trzymali się wymogów w tym zakresie. Na rynku jednak pojawia się wiele ofert, proponujących okna słabej jakości, dlatego trzeba pozostać czujnym i dokładnie sprawdzić specyfikację. Na ochronę przed uciekaniem ciepła ogromny wpływ ma nie tylko rodzaj wybranego produktu, ale również jakość wykonania montażu. Tu trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie wypoziomowanie progów okiennych, właściwe użycie kotew (a nie tylko pianki), adekwatną proporcję otworu okiennego do okna czy optymalne uszczelnienie. Tylko profesjonaliści w zakresie montażu stolarki okiennej są w stanie wykonać pracę bez popełnienia jakichkolwiek błędów. Dlatego bardziej niż na producencie okien – skupmy się na zapewnieniu dobrej ekipy monterów. Najlepiej sprawdzą się specjaliści z dużym doświadczeniem popartym referencjami. Popytajmy znajomych, sprawdźmy opinie w sieci. Najbardziej korzystne będzie skorzystanie z usług sprzedaży i montażu w jednym. Wówczas łatwiej będzie kontrolować cały proces, a w razie reklamacji produktu czy usługi – nie rozmyje się odpowiedzialność i będzie jasne, do kogo zwrócić się po rekompensatę. Często skorzystanie z pomocy takich specjalistów będzie wiązało się z oczekiwaniem na termin wykonania usługi – ale w tym wypadku zdecydowanie lepiej jest poczekać niż wynająć byle jakich pracowników i później żałować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here