Roboty już od połowy zeszłego wieku znajdują zastosowanie w wielu miejscach, w których może wyręczać człowieka w pracach trudnych i monotonnych. W zajęciach wymagających powtarzalności i precyzji. Czasem zastępuje ludzi w zadaniach przewyższających możliwości ludzkiej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Dzięki robotom wszystkie niebezpieczne wyzwania mogą być obserwowane z daleka.

Robot – definicja i zastosowanie

Robot przemysłowy jest maszyną sterowaną przez komputer i używaną do produkcji. Roboty przemysłowe są zautomatyzowane, programowalne i mogą poruszać się w trzech lub więcej osiach.

Konfigurowanie robotów przemysłowych dokonuje się pod kontrolą algorytmu oprogramowania.

Typowe zastosowania obejmują użycie robotów: na liniach produkcyjnych w fabrykach motoryzacyjnych; do precyzyjnego spawania konstrukcji; seryjny montaż części; wytwarzanie obwodów drukowanych; pakowanie; etykietowanie, układanie, kontrola produktów.

Autonomia robotów przemysłowych

Konfigurowanie robotów przemysłowych wykonuje się, aby dokładnie wykonywały pewne powtarzające się czynności bez modyfikacji pozycji i z dużą dokładnością. Działania te są określane przez zaprogramowane procedury, które określają kierunek, przyspieszenie, prędkość lub spowolnienie i odległość szeregu skoordynowanych ruchów.

W zależności od konfiguracji robota przemysłowego jego zakres autonomii może być znacznie wyższy. Niektóre jednostki wyposażone są w znacznie większą ilość czujników i mogą wykonywać dzięki temu pełniejszy nadzór nad wykonywanymi czynnościami. Służą do tego kamery, czujki podczerwieni i lokalizatory odległości.

Najwyższy poziom integracji

Dotychczas współpraca ludzi i robotów ograniczała się do skonfigurowania robota przemysłowego naciśnięcia – Enter – i obserwowania jego pracy.

Nowoczesne jednostki robotyczne mogą pracować razem człowiekiem wspomagając go w trudnych częściach procesu wykonawczego. Znaczy to, że człowiek i maszyna znajdują się w zasięgu wzajemnego oddziaływania na przestrzeń. W niektórych przypadkach ich lokalizacje nakładają się na siebie, jak w przypadku egzoszkieletów. W tym przypadku konstrukcja robota oplata ciało człowieka wspierając mocą siłowników jego działania.

Roboty mają wysoki poziom zabezpieczeń, chroniących ludzi przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here