Grafika w dużej mierze świadczy o tym, czy strona jest profesjonalna. To zawsze pierwsze wrażenie, które jednocześnie wpływa na odczucia użytkownika związane z witryną. Dlatego ważnym pytaniem przy tworzeniu strony www jest klasyczne – oryginalny layout czy szablon?

Każde z tych rozwiązań ma swoje przewagi i wady, a od konkretnej sytuacji zależy, które będzie lepsze. Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, czy lepiej wybrać szablon czy też unikalną grafikę – lepiej przeanalizować plusy i minusy obu opcji i wybrać te, która najbardziej do nas przemawia.

Pełna modyfikacja kontra strona oparta o schemat

Oryginalny layout graficzna to bez wątpienia taka przewaga, że oprawa strony www jest tworzona w pełni na nasze zamówienie i na nasze potrzeby. Kolorystyka, rozłożenie poszczególnych elementów czy też możliwości edycji są tutaj nieograniczone. Jednocześnie mamy pewność, że jeśli projekt tworzony był na nasze zamówienie, to nie znajdziemy go nigdzie indziej w sieci – jest unikalny, oryginalny i niepowtarzalny (o ile ktoś go nie skopiuje!). To dobrze świadczy o profesjonalizmie strony. Z kolei szablon może być powielany także przez innych, a jednocześnie trudniej go edytować. Strona oparta o pewien schemat może być ograniczona pod kątem zmian i szczególnie przy rozwoju firmy może to być duża przeszkoda.

Ceny, czyli co jest tańsze

Pod kątem ceny szablon bije specjalnie projektowany layout na głowę. Można znaleźć przecież nawet darmowe szablony, które potem można bez problemów i bardzo szybko zaimplementować na stronie www. Dlatego też przy mniejszym budżecie to właśnie szablon wydaje się lepszym rozwiązaniem. Oryginalny layout każdej podstrony, czy też samej strony głównej, to koszt kilkukrotnie wyższy niż standardowego szablonu wykupionego ze strony z templatkami. Cały proces zaangażowania grafika, wliczając w to poprawki, zazwyczaj wiąże się z kosztem kilkuset, o ile nie kilku tysięcy złotych. Nie każda firma, która planuje mieć swoją stroną internetowa, chce i może liczyć się z takim wydatkiem.

A co, gdy zależy mi na czasie?

Ważnym czynnikiem może okazać się także czas, który również przemawia na korzyść szablonu. Implementacja tego rodzaju stron internetowych jest znacznie szybsza i pozwala ograniczyć czas pracy nad stroną www. W przypadku dedykowanego projektu graficznego proces się wydłuża – to zazwyczaj kilka dni pracy graficznej, a dopiero potem cięcie layoutu i przekładanie go na kodowe realia HTML czy CSS. Wdrożenie szablonu może zająć kilka dni, oryginalnego layout nawet kilka tygodni – dla tych, dla których najważniejszy jest czas, schematyczna strona byłaby bardziej zalecanym rozwiązaniem.

Co więc wybrać, znając plusy i minusy? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, pasującej do wszystkich – każdorazowo trzeba analizować sytuację samodzielnie. Należy rozważyć wszystkie przewagi i wady obu rozwiązań i na tej podstawie dopasować do siebie szablon lub też dedykowany projekt graficzny. Oba mogą się świetnie sprawdzić, ale to już zależy od specyfiki firmy, jej wymagań czy tez konkretnej sytuacji, który tym razem okaże się lepszy.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here