Niemiecki rynek pracy wciąż cierpi na niedobór pracowników. Polacy chętniej jednak wyjeżdżają do Anglii. Niemieckie firmy oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników starają się przekonać Polaków do wyjazdu do pracy zaraz za naszą zachodnią granicę. Nie dziwi więc już fakt, że oferowana i reklamowana jest już nawet praca za granicą bez języka – Niemcy chętnie zatrudnią pracowników, którzy nie potrafią się porozumiewać w ich języku.

Istotne jest gdzie konkretnie wyjeżdżamy do pracy. Im mniejsza miejscowość i społeczność tym trudniej będzie nam sobie poradzić bez znajomości języka. W dużych multikulturowych metropoliach takich jak Berlin będzie to sporo łatwiejsze. W takim przypadku wystarczą tylko podstawy języka angielskiego by załatwić większość spraw.

Praca za granicą bez języka – Niemcy

Nie znając języka niemieckiego najłatwiej znajdziemy pracę fizyczną. Mnóstwo firm i koncernów, zwłaszcza samochodowych, cały czas cierpi na niedobór rąk do pracy. Po krótkim przeszkoleniu możemy podjąć taką pracę nawet bez znajomości języka. Nie jest to konieczne do efektywnej pracy, gdyż zazwyczaj zadania jakie musimy wykonywać są proste i powtarzalne. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy i znajomości języka niemieckiego na jakimkolwiek poziomie.

Inaczej sprawa się ma ze stanowiskami umysłowymi, oraz takimi, gdzie wymagany jest bezpośredni kontakt z klientem. Tutaj niestety niezbędna jest znajomość języka i to w stopniu zaawansowanym. Jest też druga strona medalu. Możemy dzięki temu liczyć na większe zarobki niż w tradycyjnej fizycznej pracy.

Generalnie każda co sprytniejsza osoba bez problemu poradzi sobie w pierwszych miesiącach pobytu w Niemczech bez znajomości języka. Całkiem możliwe, że w nowym miejscu pracy jest już kilku Polaków, którzy chętnie pomogą w adaptacji oraz podszkolą w podstawach języka niemieckiego.

Zaufajmy agencji pracy

Nie znając języka samodzielny wyjazd za naszą zachodnią granicę byłby zbyt ryzykowny. Niektóre problemy na płaszczyźnie komunikacyjnej mogą być na początku nie do przeskoczenia. Pojawią się chociażby problemy ze zrozumieniem podsuwanych nam do podpisania umów i dokumentów.

W takim przypadku warto zainteresować się ofertą agencji pracy pośredniczących w załatwianiu wszelkich formalności związanych z podjęciem pracy za granicą. Podpisując polską umowę z taką agencją nie musimy się już przejmować żadnymi dokumentami. Wszelkie formalności leżą od tej pory po stronie agencji i to w jej interesie jest to abyś był zadowolony ze swojej pracy i bezproblemowo rozpoczął karierę w niej. Agencja często też, w zależności od umowy, zapewnia zakwaterowanie na miejscu co znacznie ułatwia start w nowym kraju dla osób nieznających kompletnie języka niemieckiego.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here