Praca zdalna to jeden z rodzajów wykonywania obowiązków pracowniczych. Polega ona przede wszystkim na tym że pracownik nie przebywa w fizycznie w swoim zakładzie pracy, czy też w biurze, a wszelkie czynności związane właśnie ze swoją pracą wykonuje ze swojego domu. Jakie są zalety i wady taki pracy?

Praca zdalna co to znaczy?

praca zdalna co to znaczyPraca zdalna jest formą pracy, która w Polsce jest na razie dość niespecjalnie popularna. Za to coraz częściej jest praktykowana w krajach zdecydowanie bardziej od Polski rozwiniętych. Można jako przykład podać choćby Japonię. Tutaj praca zdalna jest całkiem powszechna. Pracodawcy zauważyli, jak pozytywnie taka forma pracy odbija się na samopoczuciu pracowników, a co za tym idzie, również na ich produktywności. U nas dalszym ciągu pokutuje kult pracy w biurze, czy też w zakładzie pracy. Warto podkreślić, że choć na Zachodzie tego rodzaju forma pracy jest bardziej popularna, to jednak również w dalszym ciągu standardowy model wykonywania obowiązków zawodowych nadal króluje. Warto bowiem jednak podkreślić, że nie każdy rodzaj pracy można wykonywać zdalnie. Przede wszystkim mówimy tutaj o pracy biurowej i o wolnych zawodach. Zdalnie mogą pracować choćby dziennikarze, graficy, czy też tłumacze. Zdalnie nie może pracować pracownik fizyczny z fabryki.

Zalety pracy zdalnej

Jakie zatem są zalety pracy zdalnej? Przede wszystkim po stronie pracodawcy możemy mówić o znacznym ograniczeniu kosztów. Albowiem wówczas nie trzeba wynajmować przestrzeni biurowej. Natomiast pracownicy oszczędzają na kosztach dojazdów. Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że dzięki pracy wykonywanej z domu, mają również więcej czasu dla dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobrze zaplanują sobie dzień pracy. I tutaj właśnie jest klucz do efektywnej pracy zdalnej. Przede wszystkim musimy sobie samodzielnie zaplanować dzień pracy. Jeśli nam się to uda i będziemy konsekwentnie się tego planu trzymać, to będziemy wydajni, a także znajdziemy czas dla rodziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here